12 maja – Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki

12 maja został przez Światową Organizację Zdrowia ustanowiony Międzynarodowym Dniem Pielęgniarki. Tego dnia bowiem we Florencji urodziła się najsłynniejsza na świecie pielęgniarka – Florence Nightingale, uważana za twórczynię nowoczesnego pielęgniarstwa, założycielka pierwszej szkoły pielęgniarstwa ( w 1860 roku przy szpitalu św. Tomasza w Londynie).

Medal Florence Nightingale, przyznawany pielęgniarkom od 1912 r,. przez Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, jest najwyższym odznaczeniem. Przyznaje się go niezwykle rzadko: za wybitne zasługi, m.in. za wyjątkową odwagę i poświęcenie się niepełnosprawnym, chorym, rannym i ofiarom kataklizmów, w czasie wojny i pokoju; za pionierstwo w zakresie zdrowia publicznego i w nauczaniu pielęgniarstwa.

Pielęgniarstwo i położnictwo – to profesje szczególne.

Zawody, których przedstawiciele towarzyszą każdemu z nas od chwili narodzin aż do schyłku życia. Wymagające: profesjonalizmu, na który składa się doskonałe przygotowanie merytoryczne, systematycznego podnoszenie kwalifikacji, ale też, jak w rzadko którym zawodzie – posiadania określonych cech charakteru, które bez względu na okoliczności pozwalają działać na rzecz ludzi chorych, niepełnosprawnych, bezbronnych, wymagających pielęgnacji, ale i wsparcia w niewyobrażalnym niekiedy cierpieniu.

źródło:http://www2.mz.gov.pl/, foto: pixabay.com

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register