12 zł za godzinę na umowę zlecenie od 1 stycznia 2017 r.

Rada Ministrów dzisiaj podczas posiedzenia przyjęła proponowaną przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nowelę ustawy, w której regulowana jest stawka zatrudnienia na 12 zł za godzinę pracy na umowę zlecenie i samozatrudnionych.

7 kwietnia po konsultacjach w Radzie Dialogu Społecznego pisaliśmy już, że stawaka 12 zł za godzinę na umowach zlecenie wejdzie w życie dopiero od 1 stycznia 2017 roku, choć poczatkowo miała obowiązywac od 1 lipca 2016 r. Pracodawcy wynegocjowali dłuższy termin.

Autorzy projektu ustawy uzasadniają jej treść przeciwdziałaniem nadużywania umów cywilnoprawnych oraz wprowadzeniu ochrony osób otrzymujących wynagrodzenie na najniższym poziomie. Chodzi tu o wyeliminowanie niewłaściwych praktych obcinania kosztów poprzez eliminację umów o pracę, a zastępowanie ich umowami zlecenia.

Nowa ustawa będzie wprowadzała również kary za niewłaściwe stosowanie się do jej zapisów. Jeżeli pracodawcy zapłaci mniej niz owe 12 zł a godzinę grozić mu będzie kara od 1 tys. do 30 tys. zł. Kontrolą zajmie się Inspekcja Pracy.

 

źródło: pap.pl, foto: pixabay.com

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register