12 zł za godzinę wejdzie w życie od stycznia 2017 r.

Jak donosi Konfederacja Lewiatan, minimalne wynagrodzenie w wysokości 12 zł za godzinę pracy na umowie zleceniu wejdzie w życie 1 stycznia 2017 roku – uzgodnili partnerzy społeczni w Radzie Dialogu Społecznego. Wprowadzono też inne poprawki do projektu o minimalnym wynagrodzeniu, które uporządkują rynek pracy, ograniczą zjawisko zaniżania płac,  ale jednocześnie dadzą przedsiębiorcom czas i możliwość dostosowania się do tej rewolucyjnej zmiany.

Przede wszystkim przesunięto termin wejścia w życie stawki do 1 stycznia 2017 r. Ponadto z obowiązku tego wyłączono te podmioty, które samodzielnie decydują o miejscu i czasie realizacji zlecenia lub świadczenia usług oraz pobierających wynagrodzenie oparte na systemie prowizyjnym.

– mówi dr Grzegorz Baczewski, dyrektor departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji.

Uzgodniono także przepisy przejściowe, które pozwolą dostosować umowy w toku, zwłaszcza w systemie zamówień publicznych do wejścia w życie tych zmian. Przesunięcie terminu wejścia w życie miniamlnej stawki 12 zł za godzinę pracy, spowodowane jest wg Lewiatana koniecznością dostosowania się pracodawców do takich rewolucyjnych rozwiązań. Wprowadzono też inne poprawki do projektu o minimalnym wynagrodzeniu, które uporządkują rynek pracy, ograniczą zjawisko zaniżania płac, ale jednocześnie dadzą przedsiębiorcom czas.

Przypomnijmy, że zmiana 12 zł/godzinę miała wejść w życie już 1 lipca. Jednak pracodawcy przekonali ministerstwo pracy o przesunięciu terminu.

 

źródło:www.konfederacjalewiatan.pl, foto: pixabay.com

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register