Na ratunek “wolskiemu Koloseum”

Dwa XIX-wieczne zbiorniki gazu, zlokalizowane przy ul. Prądzyńskiego 14A w Warszawie, nazywane “wolskim Koloseum”, popadają w ruinę. To unikatowe obiekty w skali Europy.

Społecznicy z kilku organizacji chcą je uratować. W najbliższą sobotę planują specjalny happening. Działania zmierzające do ocalenia obiektów podjęły także władze dzielnicy.

Zabytkowe rotundy na Woli, ze względu na swój charakterystyczny kształt określane mianem “wolskiego Koloseum”, które w całkiem dobrym stanie przetrwały II wojnę światową, są obecnie opuszczone i zaniedbane. Porośnięte w niektórych miejscach drzewkami i chaszczami oraz ogrodzone obskurnym płotem coraz bardziej niszczeją z każdym dniem.

W latach 90. planowano w dawnych zbiornikach gazu urządzić Muzeum Powstania Warszawskiego. Władze miasta oddały je za symboliczną złotówkę kombatanckiej fundacji. Pomysł upadł, a fundacja odsprzedała rotundy prywatnemu inwestorowi. Biznesmen miał wielkie plany, ale do dziś nic z nich nie wyszło.

W związku z tym Społeczny Komitet w sobotę 9 kwietnia, organizuje specjalny happening. Zbiórka o godz. 13 na skwerze Alojzego Pawełka, czyli przed XIX-wiecznymi zbiornikami. W programie m.in. piknik, mini-wystawa zdjęć, konkursy, występy improwizatorów związanych z Klubem Komediowym. Poza tym o godz. 14 odbędzie się spacer historyczny prowadzony przez Kubę Madejskiego. Zaplanowano też część merytoryczną, poświęconą historii i aktualnemu statusowi obiektów.

Mieszkańcom zależy, by sprawą zajął się Konserwator Zabytków. Zebrana przez dzielnicę dokumentacja zostanie przekazana do Biura Gospodarki Nieruchomościami m.st. Warszawy. To ono podejmie dalsze decyzje w tej sprawie. Kwestią XIX-wiecznych zbiorników zainteresowali się również wolscy radni.

 

źródło tekst i foto: onet.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register