18 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

Ustanowione przez Międzynarodową Radę Ochrony Zabytków święto obchodzone jest od 1983 roku. Głównym celem Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków jest przybliżenie mieszkańcom wagi problematyki dziedzictwa kulturowego. W Polsce celem obchodów jest prezentowanie zabytków o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa światowego i bogatej spuścizny kulturowej w kraju.W tym dniu nagradza się także te osoby, które w sposób szczególny przyczyniły się od ochrony zabytków z różnych dziedzin.

Polska, jako kraj cechujący się bogactwem tradycji i aktywnie dbający o ich ochronę, jest nie tylko jednym z pierwszych Państw-sygnatariuszy Konwencji dziedzictwa światowego, ale również jednym z czołowych reprezentantów na Liście Światowego Dziedzictwa. Zgodnie ze stanem z lipca 2006 roku, zostało na nią wpisanych 13 polskich dóbr. To daje nam 9 miejsce w Europie i 15 na świecie.

Głównymi polskimi zabytkami (wpisanymi na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO) są Stare Miasto w Krakowie, Toruniu, Warszawie i Zamościu oraz Kopalnia Soli “Wieliczka”.

więcej: http://www.unesco.pl/?id=290

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register