500 plus – 62 % wniosków z błędami

Warszawiacy chętnie korzystają z wysyłania wniosków za pośrednictwem bankowości elektronicznej – w ten sposób wpłynęło ponad 60% wszystkich formularzy. Niestety, właśnie te wnioski zawierają najwięcej błędów. Bądźcie uważni!

Rządowy system nie „wychwytuje” błędów we wnioskach wypełnianych przez rodziców. Analiza znaczących błędów występujących w próbie 1600 wniosków, które spłynęły poprzez systemy bankowe, wykazała, że około 62% z nich zawiera niekompletne dane, przede wszystkim: brak wskazania pierwszego dziecka w składzie rodziny, w przypadku ubiegania się o świadczenie na drugie i kolejne dziecko, brak wskazania współmałżonka w składzie rodziny, brak numeru PESEL członków rodziny, adres zamieszkania wnioskodawcy nie zgadza się z adresem organu właściwego, niekompletne dane teleadresowe wnioskodawcy.

Błędy uniemożliwiają pozytywne rozpatrzenie wniosku, ponieważ urzędnik nie może bez powyższych informacji ustalić, czy dana osoba jest uprawniona do świadczenia wychowawczego. Sytuacja ta opóźnia wydawanie decyzji przyznających świadczenia. Przypomnijmy, burmistrzowie dzielnic wzmocnili pracę przy świadczeniach wychowawczych około 100 nowymi pracownikami. Jednakże dzielnice w związku z błędami w formularzach, zgłaszają konieczność zatrudnienia dodatkowych osób do weryfikacji niekompletnych wniosków wypełnianych elektronicznie. Samorząd Warszawy liczy, że ogólnopolski system zostanie poprawiony, w przeciwnym razie większość wnioskodawców będzie musiała korygować złożone dokumenty.

Warszawa ma ułatwienie
Apelujemy do mieszkańców, aby dokładnie wypełniali wnioski. Zachęcamy również do skorzystania z formularza, który jest na stronie www.warszawarodzinna.um.warszawa.pl. Ten wniosek wraz z kreatorem „podpowiada”, jak go wypełnić. Dzięki temu sprawdzenie wniosku przez urzędnika jest sprawniejsze, a wydawanie decyzji szybsze – mówi Włodzimierz Paszyński, zastępca Prezydent m.st. Warszawy.

Jest to pierwsze i jedyne w Polsce tego typu narzędzie przygotowane do wypełniania wniosku w ramach programu Rodzina 500+. Wypełniony wniosek należy wydrukować, podpisać, dołączyć niezbędne dokumenty i złożyć w Punkcie Przyjmowania Wniosków Rodzina 500+.

źródło: um. warszawa.pl,foto: zamojska.org

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register