Akt oskarżenia w sprawie usiłowania ograbienia grobów oraz znieważenia zwłok w Elblągu

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku zakończyła śledztwo przeciwko 30 letniemu mężczyźnie, któremu zarzucono usiłowanie ograbienia grobów oraz znieważenia zwłok. Postępowanie zakończono aktem oskarżenia skierowanym do Sądu Rejonowego w Elblągu w kwietniu 2023 roku.

Ustalenia

Mężczyzna  zatrudniony  był w Zakładzie Pogrzebowym Charon i  pracował  przy pochówkach.  We wrześniu 2022r. w trakcie jednego  z pochówków  wyjął z grobu  złożone w nim  przez członków rodziny przedmioty – zegarek oraz tytoń. Z uwagi na interwencję  innego pracownika zakładu  odstąpił od ich zaboru. Również we wrześniu 2022r. w trakcie kolejnego pochówku,  po otwarciu  trumny przeszukał kieszenie ubioru zmarłego celem odnalezienia włożonych przez rodzinę  papierosów.  Nie znalazł ich  bowiem  zostały przełożone w inne miejsce przed zamknięciem  trumny. Trumny nie zamknął we właściwy sposób, co spowodowało  częściowe zasypanie zwłok bezpośrednio ziemią.  Tym samym dopuścił się  ich znieważenia.

Zarzuty

W toku postępowania przygotowawczego  na podstawie zebranego materiału dowodowego, w tym wyników eksperymentu procesowego  prokurator  zarzucił  mężczyźnie  popełnienie czynu usiłowania  ograbienia grobu  zakwalifikowanego   z art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 262 § 1 k.k.   oraz  czynu usiłowania  ograbienia grobu i  znieważenia zwłok zakwalifikowanego  z art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 282 § 2 k.k. w zb. z art.  262 § 1 k.k.

Oskarżony nie przyznaje się do popełnienia zarzuconych mu czynów. Zarzucone  czyny zagrożone są karą pozbawiania wolności do lat 8.

Środki zapobiegawcze

Celem zabezpieczenia prawidłowego toku śledztwa prokurator zastosował  wobec  mężczyzny  wolnościowe  środki  zapobiegawcze w postaci dozoru Policji oraz zakazu wykonywania jakichkolwiek prac zwianych z pochówkami zmarłych.

Grażyna Wawryniuk
Rzecznik Prasowy
Prokuratury Okręgowej w Gdańsku

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register