Ambitne kino w “Światowidzie”. Te filmy obejrzysz za darmo

Kino Światowid zaprasza od 8 do 9 września na kolejną odsłonę Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja”. Wstęp bezpłatny.

Tegoroczny konkurs to nie tylko kino Alternatywa w Koszalinie. Filmy z tegorocznej edycji obejrzeć będzie można w kilkunastu miastach, w tym także w Elblągu. Sześć doskonałych produkcji walczących o statuetkę Motyla 2021 prezentowanych będzie w kinach studyjnych.

Twórcy festiwalu pragną animować nie tylko przez sztukę filmową, ale też przez muzykę, teatr, fotografie, plastykę, a w ostatnich latach też happening i performance. Prezentują artystów niepełnosprawnych ich ogromną pracę, niebywałe talenty i duże sukcesy. Choć myśl przewodnia Festiwalu zmienia się każdego roku, wciąż aktualna i świeża pozostaje jego główna idea: działanie na rzecz integracji środowisk osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem.

Plan projekcji w Elblągu:

• 8 września godz. 18:00 Blok fabularny: “Datek,”, “Ondyna”, “Spojrzenie” (65 min) Datek (Spare Cash), reż. Tigran Metaks, Rosja 2021, 10 min

Po kradzieży portfela główny bohater, kieszonkowiec, dowiaduje się, że jego ofiara ma dziecko z niepełnosprawnością. Decyduje się zwrócić portfel z gotówką, ale jego współpracownicy sprzeciwiają się temu pomysłowi …

Ondyna (Ondine), reż. Tomasz Śliwiński, Polska 2019, 40 min Ondyna, nimfa wodna, zakochała się w śmiertelniku. Z powodu jego niewierności, rzuciła na niego klątwę – będzie oddychał tak długo, jak będzie o tym pamiętał. Gdy śmiertelnik zapadł w sen, zapomniał o oddechu i zmarł. Istnieje też rzadka, nieuleczalna choroba, zwana Klątwą Ondyny. Cezary nadal mieszka z matką i jest zakochany w Emilii, wokalistce rockowej. Skrywa także mroczną tajemnicę. Pewnego dnia cała trójka musi stawić czoła mitycznej Ondynie i jej klątwie.

Spojrzenie (The Gaze), reż. Wonjin Kim, Korea Południowa 2020, 15 min Gdy niewidomy żebrak wchodzi do spóźnionego pociągu metra, osiem osób obojętnie odwraca się od niego. Po jego przejściu przez wagon dziecko wskazuje na leżący na podłodze 50-cio dolarowy banknot i napięcie wzrasta. Wszyscy skaczą po pieniądze, a po długiej walce banknot zdobywa sprzedawca. Ale potem żebrak wraca.

• 9 września godz. 18:00 Blok dokumentalny: “Na krawędzi”, “Oko boga”, “Raj” (87 min)

Na krawędzi (On the Edge), reż. Rina Papish, Izrael 2020, 50 min Niezwykła historia Avnera, który był mistrzem w skydivingu i base jumpingu. Kiedy miał 28 lat, skoczył z mostu w Kalifornii, spadł na ziemię i został sparaliżowany. Dzięki wzruszającym spotkaniom i niezwykłym zdjęciom obserwujemy różnicę między jego życiem przed i po wypadku.

Oko boga (Eye of God), reż. Igor Kawecki, Polska 2019, 17 min Film opowiada o ostatnich mieszkańcach kamienicy na krakowskim Kazimierzu. Przewodnikiem i głównym narratorem jest żyjący na granicy fantazji i rzeczywistości 25-letni Olaf, który w charakterystyczny dla siebie i subiektywny sposób opowiada o sobie, swojej rodzinie i sąsiadach. Obserwujący stopniową gentryfikację Kazimierza, a także świadomy tego, że jego rodzinny dom wkrótce przestanie istnieć, coraz bardziej ucieka w przeżycia wewnętrzne i fantazje. Jedną z nich jest przekonanie, że kamienica przy ul. Brzozowej, w której mieszka, to centralne miejsce świata – oko boga.

Raj (Paradise), reż. Mateo Cabeza, Hiszpania 2020, 20 min Ojciec i syn przekraczają Morze Śródziemne, kierując się ważną misją: ratowaniem kruchego życia Taha. Zawieszeni między pamięcią o ojczyźnie, którą pozostawili a niepewnością związaną z krajem, w którym zostali przyjęci, oboje uczą się przetrwać w szpitalnej sali.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register