Amerykańskie Cool Globes w Warszawie – otwarcie wystawy

W piątek, 6 maja o godz. 12.00 (bulwar im. Jana Karskiego, północy kraniec) Magistrat zaprasza na otwarcie wystawy „Cool Globes Warsaw” poświęconej ochronie środowiska i problemowi zmiany klimatu na Ziemi.

W uroczystości udział wezmą: Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy, Janice Rzycki, inicjatorka sprowadzenia wystawy do Warszawy, Marek Sułek, artysta-plastyk, twórca warszawskiego globu.

Fundacja Cool Globes pierwszą wystawę złożoną z globów zorganizowała w 2007 r. w Chicago.  Jej założycielka Wendy Abrams mówi: „W jaki sposób można by przyciągnąć uwagę opinii publicznej do kwestii tak złożonej, jaką jest globalne ocieplenie. (…) Pomysł był bardzo prosty: wystawić na chodniku rzeźby, które obrazowałyby poszczególne rozwiązania problemu globalnego ocieplenia, zmuszając ludzi do konfrontacji z tym wyzwaniem, ale bez straszenia konsekwencjami zaniechań”.
W przestrzeni publicznej Chicago pojawiało się wtedy 120 globów, których autorzy chcieli zwrócić uwagę na ochronę środowiska. Globy nosiły różne nazwy m.in.: “Zachowajmy lasy deszczowe”, „Oszczędzajmy wodę”, „Korzystaj z transportu publicznego”.

Jak zatytułowany będzie warszawski glob? Zobaczymy na wystawie.

Przez 10 lat globy były prezentowane w wielu miastach Stanów Zjednoczonych a także w Europie m.in. w Amsterdamie, Genewie, Kopenhadze, Marsylii. Warszawa jest pierwszą europejską stolicą,  w której prezentowana jest amerykańska wystawa.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register