Autobus dla bezdomnych w Gdańsku – mobilna akcja ratująca życie

Spotkania i narady, patrole Straży Miejskiej i Policji. Niewiele to jednak daje w sytuacji, gdy bezdomni z Elbląga odmawiają udania się do noclegowni. Na tym kończy się pomoc i wsparcie elbląskiego samorządu. Tymczasem w Gdańsku jest inaczej. Tam ruszył specjalny SOS autobus.

Problem osób bezdomnych w naszym mieście jest poważny. Nie posiadamy stałego wykazu takich osób. Jednak kiedy przychodzą silne mrozy, noclegownie się wypełniają.

Jak informuje Dziennik Elbląski, w Domu dla Bezdomnych przy ul. Nowodworskiej przebywa obecnie 100 osób. Nie wiadomo jednak ilu bezdomnych przebywa poza takimi ośrodkami, w pustostanach, na działkach czy klatkach schodowych.

Kiedy nasz samorząd apeluje do mieszkańców o zgłaszanie takich przypadków, w Gdańsku zorganizowano w okresie zimowym SOS autobus.

Blisko 90 tys. zł z budżetu miasta Gdańsk przeznaczono do połowy marca na usługę specjalny autobus SOS. Codziennie korzysta z niego blisko 80 bezdomnych i potrzebujących.

Po Gdańsku jeździ autobus SOS, w którym osoby bezdomne mogą się ogrzać, zjeść ciepłą zupę, otrzymać pomoc medyczną i informacje o formach pomocy.

Z danych miasta wynika, że w grudniu ub.r. ok. 770 osób mieszka w schroniskach, noclegowniach, działkach, dworcach. To dla nich uruchomiono specjalny autobus SOS, który jeździ przez siedem dni w tygodniu w godzinach od 20.00 do 24.00. Zatrzymuje się w wyznaczonych, stałych miejscach,

„Załoga Ikarusa wydaje im zupę, ciepłą odzież. Ratownik medyczny opatruje rany i wspiera higienicznie, a pracownik socjalny informuje o wolnych miejscach w schroniskach i noclegowniach” – poinformowały służby prasowe Gdańska.

W styczniu w autobusie SOS wydano około 4,9 tysiąca porcji zupy i ponad 680 sztuk odzieży, w tym polary, swetry, czapki, getry i ciepłe spodnie.

Wyremontowany Ikarus został przydzielony do zadania „mobilnej pomocy dla osób bezdomnych” przez Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Dzięki blisko 90 tys. złotych pozyskanych z budżetu miasta usługa będzie prowadzona do połowy marca, a więc w okresie zimowym, najtrudniejszym dla potrzebujących.

fot. gdansk.pl

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register