Będzie bezpłatna opieka medyczna dla nieubezpieczonych

Właśnie do konslutacji społecznych trafił projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Jakie zmiany zakłada projekt? Osoby nieubezpieczone mają mieć prawo i zagwarantowany dostęp do bezpłatnej podstawowej opieki zdrowotnej. 
Jak podaje polskie radio Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w wywiadzie na antenie powiedział, że Konstytucja gwarantuje wszystkim obywatelom dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Chcemy to po prostu zrealizować, chcemy skończyć z wołającą o pomstę do nieba sytuacją, kiedy zamiast pytać pacjenta, co mu dolega, pytamy o dowód ubezpieczenia
– mówił szef resortu zdrowia.
 Pierwszym krokiem ma być dostęp do lekarza rodzinnego również dla osób nieubezpieczonych.
Zdaniem autorów projektu dla systemu opieki zdrowotnej mniejszym kosztem jest poniesienie kosztów wizyt u lekarza rodzinnego osób nieubezpieczonych, niż koszty weryfikowania prawa do świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej oraz ewentualne późniejsze koszty leczenia specjalistycznego, którym można było zapobiec. Szacuje się , że z takiej opieki może skorzystać nawet 2 mln pacjentów.
Czekamy na finał…
źrodło: polskieradio.pl, foto:pixabay.com

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register