Co warto wiedzieć o ubezpieczeniach mieszkania?

OC-mieszkania

Cena ubezpieczenia mieszkania jest uzależniona od mnóstwa różnych kryteriów, dlatego składki oscylują w granicach od 60 do ponad 1000 złotych rocznie. A zatem na pytanie “ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?” nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie. Trzeba wziąć pod uwagę takie aspekty jak wartość nieruchomości, zakres ochrony czy położenie naszej nieruchomości. 

Dlaczego warto ubezpieczyć mieszkanie?

Polisa ubezpieczeniowa na nieruchomość to jedno ze względnie tanich i najpopularniejszych ubezpieczeń. Jednakże nie tylko koszt ubezpieczenia mieszkania powoduje, że wybieramy taką ochronę — liczy się zakres ubezpieczenia, który może obejmować liczne ryzyka, a tym samym zabezpieczyć nas przed koniecznością poniesienia wysokich kosztów w przypadku zaistnienia zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową. Bez względu na to, w którą ochronę mienia zainwestujemy, nie możemy być spokojni o to, że nie zostaniemy okradzeni. Natomiast dzięki polisie ubezpieczeniowej na mieszkanie, w razie takiego zdarzenia dostaniemy odszkodowanie.

Czynniki pływające na koszt polisy ubezpieczeniowej:

  • wartość mieszkania — jest niezbędna do ustalenia wysokości ewentualnego odszkodowania,
  • powierzchnia użytkowa — im jest ona większa, tym większy jest koszt zakupu polisy,
  • lokalizacja — w większym mieście OC mieszkania jest droższe niż na przykład na wsi,
  • Zakres ochrony — ubezpieczenie podstawowe chroni tylko mury i części stałe; bardziej rozszerzony wariant ubezpieczenia (i tym samym droższy) chroni również wyposażenie mieszkania;
  • katalog ryzyka — ubezpieczenie zapewnia ochronę przed zdarzeniami losowymi, takimi jak wybuch pożaru czy podtopienie; oczywiście katalog może być uzupełniony o dodatkowo płatne rozszerzenia,
  • kondygnacja — jest ważna, jeśli chodzi o ubezpieczenie od włamania, 
  • wcześniejsze ubezpieczenie i straty – jeżeli już mieliśmy polisę i nie pojawiły się żadne szkody to, ubezpieczyciel może zaoferować nam zniżkę na polisę;
  • prowadzenie działalności gospodarczej — w tym przypadku polisa może kosztować dwa razy drożej
  • wynajmowanie nieruchomości – ubezpieczenie mieszkania pod wynajem będzie nas kosztowało odrobinę więcej.

Jak wspominano na początku, ubezpieczenie mieszkania zależy głównie od jego wartości, dlatego za ubezpieczenie mieszkania w bloku zapłacimy sporo mniej niż za ubezpieczenie domku z ogródkiem.

Co jest mniej ewidentne, za mieszkanie w bloku położone na parterze zapłacimy więcej niż za mieszkanie na piętrze.

Mieszkanie na parterze jest o wiele bardziej zagrożone włamaniem, a także zalaniem w czasie powodzi.

Przy ubezpieczaniu mieszkania cena jest również uzależniona od jego przeznaczenia. Jeżeli mieszkanie w bloku ma być wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej, to za jego ubezpieczenie przyjdzie nam zapłacić zdecydowanie więcej niż za lokal wykorzystywany jedynie do użytku osobistego. Analogicznie jest w przypadku mieszkań przeznaczonych na wynajem — udostępnianie swojego lokalu osobom obcym zwiększa ryzyko jego zniszczenia i dlatego w takiej sytuacji ubezpieczyciele zwiększają składki. 

Wynajmując swoje mieszkanie powinniśmy zażądać od najemcy, żeby dodatkowo do standardowej polisy wykupił ubezpieczenie dla najemców.

Szukasz ubezpieczenia? Zajrzyj tutaj: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/ranking-ubezpieczen/ubezpieczenia-nieruchomosci/0.html.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register