Co zagraża Pałacowi w Wilanowie?

Rosnące zanieczyszczenie powietrza i skażenie wód, nasilający się ruch samochodowy i okoliczne budowy źle wpływają na Muzeum Pałacu Króla Jana III w Warszawie oraz zdrowie zwiedzających. Potwierdziły to badania naukowców, którzy przeanalizowali różne czynniki wpływające na ekosystem pałacu i otaczającego go parku – podaje dziś TVP.info.

Na podstawie badań  stanu wód, jakości powietrza, poziomu hałasu czy stężenia dwutlenku węgla w pałacu i parku, naukowcy  stwierdzili, że stan ekosystemów w tym miejscu nie jest dobry.

Jesteśmy permanentnie skażani, bardzo różnymi substancjami. Największym zagrożeniem, z jakim obecnie jesteśmy konfrontowani, jest kwestia zatrucia wód – zarówno pod względem chemicznym, jak i biologicznym. Mamy bardzo wysoki poziom skażenia wód bakteriami kałowymi, bardzo poważne skażenie chemiczne.

– powiedziała kierująca projektem mikrobiolog dr Agnieszka Laudy.

Nie bez znaczenia dla otoczenia Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie jest też wzrastający poziom substancji gazowych w powietrzu; tlenku siarki, tlenku azotu, tlenku węgla. Niestety, to bardzo inwazyjne substancje, które będą wpływały negatywnie nie tylko na naturę Muzeum Pałacu w Wilanowie, ale także na elewację budynków i rzeźb ogrodowych. Żeby zniwelować złe skutki rozwoju aglomeracji w Wilanowie prowadzone jest nasadzanie nowych roślin, a w przyszłości nie wyklucza się zbudowania naturalnego ekranu zabezpieczającego przed presja miasta.

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie jest opiekunem zabytkowych parków: wilanowskiego i morysińskiego, który od 1996 r. stał się rezerwatem przyrody. Na terenie parku znajduje się Jezioro Wilanowskie, płynie też Potok Służewiecki.

W granicach muzeum znajduje się około 13 tys. drzew, w tym ponad 40 pomników przyrody. Według badań żyje tu m.in. 91 gatunków ptaków, 30 gatunków ważek i 5 gatunków nietoperzy. Ze względu na cenne wartości zasobów dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego utworzono tu w 2012 roku Wilanowski Park Kulturowy.

źródło: tvp.info, foto: pixabay.com

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register