Czy Elbląg nawiążę kontakty z …Elbingiem? Zajmą się tym radni miejscy

Radni elbląscy rozpatrzą petycję jednego z mieszkańców miasta, który chce, aby nasze miasto nawiązało kontakty z …Elbingiem. Nie chodzi tu jednak o powrót do przeszłości, ale o miasto o takiej właśnie nazwie, które znajduje się w Stanach Zjednoczonych.

Taka petycja, w sprawie nawiązania kontaktów społeczno-gospodarczych,  trafiła do władz naszego miasta, a rozpatrzyć ją mają radni miejscy na najbliższej sesji we wrześniu. Chodzi o miasto Elbing w Stanach Zjednoczonych (obecnie to niewielka miejscowość licząca 400 mieszkańców). Powstało dzięki Mennonitom, którzy przybyli do USA właśnie z Elbląga.

Obecnie amerykański Elbing to raczej niewielka wioska, licząca zaledwie niecałe 400 mieszkańców.

Historia Elbinga w USA ma swoje korzenie w Elblągu z czasów rozbiorów Polski. Wówczas nasze miasto znalazło się w granicach Prus. W roku 1817 wprowadzono w Prusach obowiązkową służbę wojskową, co stanowiło już poważne naruszenie doktryny religijnej Mennonitów. Wprawdzie możliwe było wykupienie się od służby wojskowej, ale koszty z tym związane były bardzo wysokie.

W roku 1873 obowiązkową służbę wojskową wprowadziła także Rosja. Rozpoczęła się wielka emigracja Mennonitów. Wyruszali do Australii, Ameryki Południowej i Północnej. Zakładali wsie i osady w Kanadzie, USA, Boliwii i Argentynie. Do dnia dzisiejszego można spotkać w Manitobie (Kanada) opuszczone wsie o charakterystycznej nazwie – Rosengarten.

Pewna grupa osadników dotarła do stanu Kansas w USA i tu założyła osadę. Życiem powstającego miasta początkowo kierowała założona 18 maja 1887 r. firma Elbing Town Company, której prezesem został Jacob W. Regier. W 1895 r. miasto liczyło 50 mieszkańców, a w 1910 r. – 100. Jacob W. Regier zaproponował za to, żeby wybrać dla miasta jedną z trzech nazw, przypominających o stronach, z których on sam i pozostali imigranci tu przybyli: Elbing, Danzig lub Marienburg. W powszechnym głosowaniu osadnicy i budowniczowie kolei zdecydowaną większością głosów wybrali nazwę Elbing. W dokumentach i wspomnieniach wymieniane są dwie, główne przyczyny głosowania na nazwę Elbing. Pierwsza miała charakter historyczny: Mennonici pamiętali o tym, że w Elblągu już w 1590 r. wolno im było zbudować kościół i prowadzić legalną działalność, podczas gdy w pozostałych miastach Prus Wschodnich spotykali się z szykanami i represjami.

Druga przyczyna była bardziej prozaiczna: kolejarze i osadnicy z Kansas uznali nazwę Elbing za łatwiejszą do wymówienia i zapamiętania. Takie były początki drugiego Elbląga – miasteczka Elbing w USA, w stanie Kansas, w hrabstwie Butler, liczącego obecnie niespełna czterystu mieszkańców.

 

1 komentarz

  • Dany Reply

    29 sierpnia 2017 at 21:11

    Można było to zrobić kuż w 2012 roku ale pszyszło referendum……

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register