Czy musimy tyle płacić za śmieci? Jest na to rozwiązanie
Opłaty za wywóz śmieci nie muszą być wysokie. Można je obniżyć, wprowadzając rozszerzoną odpowiedzialność producentów. Dyrektywa europejska mówi jasno: z opłat pobieranych od producentów wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach powinien być sfinansowany system segregacji odpadami, ich zbiórki, transport a także edukacja. Dzięki temu rozwiązaniu docelowo mieszkaniec będzie płacił mniej za odbiór śmieci.
W wielu krajach podpisano już umowy między producentami opakowań, a firmami odbierającymi od mieszkańców określone frakcje odpadów, które dzięki temu trafiają do sortowni a następnie do recyklera. W efekcie to nie gminy zajmują się segregacją odpadów
i ich recyklingiem. Za wszystko płacą producenci towarów w opakowaniach. Takie rozwiązania funkcjonują w Austrii, Niemczech i innych krajach europejskich.
W Polsce mamy sytuację absurdalną. Samorządy są zobowiązane do wypełniania zapisów ustawy gospodarki odpadami, czyli odbioru i segregacji odpadów, przy czym problemem jest przekazywanie do recyklingu frakcji np. szkła, papieru czy plastiku. Gminy muszą ponosić koszty recyklingu i podatków środowiskowych. Polska miała dwa lata na wdrożenie unijnej dyrektywy w sprawie rozszerzonej odpowiedzialności producentów. Do tej pory Ministerstwo Klimatu zaprezentowało jedynie wstępne propozycje.
Gminy co roku dokładają starań by zbilansować system gospodarki odpadami, a co za ty idzie ponoszą rosnące z roku na rok koszty. Zgodnie z ustawą system ten powinien być samofinansujący się. Tak się jednak nie dzieje. Może więc warto przyspieszyć prace nad wdrożeniem unijnej dyrektywy i włączyć producentów, tak jak ma to miejsce w innych krajach europejskich, w system partycypacji w kosztach gospodarki odpadami.
Nie można także zapomnieć o tym, że równie ważna jest edukacja społeczeństwa i wzrost świadomości na temat konieczności zmniejszania zanieczyszczenia środowiska poprzez stosowanie systemu segregacji.
Antoni Czyżyk
0 komentarzy