Drożyzna uderza w Polaków. Kolosalny wzrost cen produktów spożywczych

Kolejny spot reklamowy rządów Prawa i Sprawiedliwości próbuje przekonać nas, że…ceny produktów spadają. Wystarczy jednak wejść do sklepów na zakupy lub prześledzić dane z aplikacji Pan Paragon, aby przekonać się, że zamiast spadku cen produktów mamy kolosalną drożyznę!

Ceny produktów spożywczych w Polsce w ciągu ostatnich trzech lat zmieniły się diametralnie. Za niektóre artykuły płacimy obecnie ponad dwukrotnie więcej! Niezbitym na to dowodem są paragony dodawane do aplikacji PanParagon. Ile w 2020 roku kosztował chleb, cukier czy twaróg?  

Aplikacja PanParagon służy m.in. do wyszukiwania promocji oraz przechowywania paragonów.  Setki tysięcy anonimowych danych, jakie każdego miesiąca wpływają do naszego systemu, to cenne źródło informacji na temat trendów zakupowych czy realnej inflacji. W najnowszym badaniu przyjrzeliśmy się paragonom z produktami spożywczymi na przestrzeni ostatnich trzech lat – informuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. 

W celu uzyskania miarodajnych wyników, obrazujących zmiany cen, wyodrębnione zostały najpopularniejsze marki z poszczególnych kategorii: chleb pszenno-żytni, ser twarogowy półtłusty, cukier biały, kurczak tuszka, kawa mielona oraz woda mineralna. Opublikowane dane przedstawiają średnie ceny z sierpnia 2020, 2021, 2022 i 2023 roku.  

Poniżej spot przygotowany przez Narodowy Bank Polski.

– Niestety nie mamy optymistycznych informacji. Od ostatnim czasie wszystkie przebadane przez nas produkty spożywcze diametralnie podrożały – dodaje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. 

Ceny wyższe nawet o ponad 100 proc!  

Największy skok cenowy dotyczy wody mineralnej, której półtoralitrowa butelka w sierpniu 2020 kosztowała średnio 1,15 zł. Obecnie za ten sam produkt zapłacimy już ok. 2,49 zł. To stanowi wzrost o ponad 116 proc. Imponującą podwyżkę zaliczył również cukier biały. Kilogram tego artykułu podrożał średnio o 113 proc. Miłośnicy tzw. małej czarnej również zapłacą znacznie więcej. Kawa mielona znanej marki (500 g) w sierpniu 2020 kosztowała średnio 15 zł, natomiast w tym roku płaciliśmy już średnio 30 zł za identyczne opakowanie. To dwukrotnie więcej niż trzy lata temu! 

Najniższa podwyżka wynosi… 54 proc. 

Mocno w górę, bo aż o 66 proc. podskoczyła cena chleba pszenno-żytniego oraz tuszki kurczaka. Spośród przebadanych produktów w ciągu ostatnich trzech lat najmniej podrożał twaróg półtłusty. Jego cena zmieniła się średnio o 54 proc.  

Szczegółowe ceny z podziałem na poszczególne lata przedstawia poniższa grafika.  

– Warto zauważyć, że największe zmiany w cenach przyniósł 2022 rok, a podwyżki większości ujętych w badaniu produktów były kontynuowane w 2023. Wyjątkami są cukier oraz kurczak, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy delikatnie potaniały, jednak średnia kwota widoczna na paragonach jest nadal dużo wyższa niż w 2020 i 2021 roku – informuje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. – Łącznie za wszystkie przeanalizowane przez nas produkty obecnie płacimy średnio o 86 proc. więcej niż trzy lata temu. To kolosalna zmiana, która ma bezpośredni wpływ na budżet domowy Polaków – dodaje.  

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register