Dziś Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa jest obchodzony od 2012 roku (do kalendarza wprowadziła go ustawa o weteranach).

Święto jest podwójne, bo od 2002 r. na całym świecie 29 maja obchodzony jest jako Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ. Ustanowiło go Zgromadzenia Ogólnego, aby złożyć hołd „wszystkim mężczyznom i kobietom, którzy uczestniczyli, uczestniczą i będą uczestniczyć w operacjach pokojowych ONZ, oraz aby uczcić pamięć tych, którzy w sprawie pokoju oddali życie”.

Od lat 50. XX wieku w misjach zagranicznych służyło łącznie ok. 100 tys. Polaków. Zginęło 120 żołnierzy, ich nazwiska znajdują się na Ścianie Pamięci przy Centrum Weterana w Warszawie. Status weterana – przyznawany na wniosek zainteresowanego – ma ponad 14 tys. byłych i obecnych żołnierzy, a weterana poszkodowanego – 680.

W południe w Warszawie na Placu Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyły się uroczystości z okazji Dnia Weterana Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji ONZ. Wiceministrowie MON i MSWiA – Bartłomiej Grabski i Tomasz Zdzikot wręczyli weteranom odznaczenia i wyróżnienia. Podkreślali, że państwo polskie nigdy o nich nie zapomni.

Miała również miejsce  salwa honorowa, pokaz musztry, ceremonia złożenia kwiatów na mogile nieznanego żołnierza, defilada, zagrała również orkiestra wojskowa.

Życzenia weteranom złożyła Premier Beata Szydło na profilu KPRM.

źródło: www.tvp.info.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register