Elblążanie protestują przeciwko budowie obwodnicy wschodniej

Elbląg pozyskał środki na budowę tzw. Obwodnicy Wschodniej, realizowanej w dwóch etapach i mającej odciążyć z ruchu kołowego ul. Bema. Tymczasem grupa mieszkańców Elbląga protestują przeciwko tej inwestycji, wskazując, że budowa trasy w tym miejscu zniszczy elbląską Bażantarnię.

Ponad 7,2 mln złotych dofinansowania otrzymał elbląski samorząd z Funduszu Dróg Samorządowych na realizację zadania pn. „Budowa odcinka drogi powiatowej ulicy Wschodniej w Elblągu – etap I: ul. Wschodnia bis”.

– To bardzo dobra informacja. Budowa ulicy Wschodniej ma bardzo duże znaczenie w układzie komunikacyjnym miasta i odciążeniu ulicy Bema. To pierwszy krok w tym kierunku – podkreśla Prezydent Witold Wróblewski.

Tymczasem z tej inwestycji nie jest zadowolonych część elblążan. W parku pojawiają się banery wyrażające hasła przeciwko budowie obwodnicy. Natomiast w internecie można podpisać petycję przeciwko temu projektowi. Protestujący zarzucają władzom samorządowym Elbląga brak konsultacji w tej sprawie z mieszkańcami.

– Rozumiemy konieczność rozwiązania istniejącego problemu, nie zgadzamy się jednak z proponowanym jedynym rozwiązaniem, które nową drogę prowadzi na terenach rekreacyjnych, będących dla elblążan miejscem odpoczynku i uprawiania sportu – parku Bażantarni i okolicach Góry Chrobrego, jednocześnie oczekując od miasta wypracowania w drodze konsultacji społecznych alternatywnego wariantu trasy – informują autorzy petycji. – Uważamy, że proponowana trasa częściowo rozwiąże problem korków na ul. Bema, przenosząc je jedynie w inne miejsce miasta, bezpowrotnie niszcząc z kolei miejsce cenne przyrodniczo i społecznie. Obwodnica przebiegać będzie w otulinie Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej, przecinając popularne szlaki turystyczne i nordic walking, w pobliżu polany, na której elblążanie tłumnie spędzają czas wolny. Sama budowa trasy będzie sporym utrudnieniem oraz de facto zmieni charakter tego miejsca – wszak spędzanie wolnego czasu wśród ryku koparek i kurzu, a później przy hałasie komunikacyjnym, mija się z celem.

Jak wskazują, dodatkowy sprzeciw budzi fakt, że przebieg trasy nie był poddany żadnym konsultacjom społecznym.

– Oczekujemy od władz miasta przede wszystkim zorganizowania konsultacji społecznych i opracowania wariantów trasy, który w mniejszym stopniu ingerowałyby w tak cenne tereny zielone Elbląga, nie zgadzając się definitywnie na ustanowiony przebieg Obwodnicy Wschodniej – dodają autorzy petycji.

Petycję można podpisać przez internetu tu: PETYCJA

3 komentarze

 • Andrzej Reply

  7 lipca 2021 at 09:41

  Znowu nawiedzeni ekolodzy.

 • Bogdan Reply

  2 sierpnia 2021 at 01:30

  A w Elblągu jak w lesie, nie dziwie się,że nikt tu nie chce przyjeżdżać. Tylko wozów drabiniastych brakuje. Najlepiej zerwać wszystkie ulice i posadzić trawkę.

  • Dywan_14 Reply

   13 grudnia 2021 at 12:44

   Niestety, ale to prawda. Nie można się zamykać na rozwój miasta. To naturalne zjawisko. Trzeba to jedynie robić z głową. Obwodnica to generalnie ogromna korzyść dla centrum miasta czy większych ulic.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register