Jak bezpieczne spędzić święta?

Przed nami ostatnie dwa tygodnie tego roku. Ten czas spędzimy z rodziną i bliskimi przy wigilijnym stole, jak i na zabawie w noc sylwestrową. Zanim jednak usiądziemy do świątecznej kolacji lub otworzymy szampana o północy, przypomnijmy sobie kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa, które pomogą nam bezpiecznie przebrnąć przez zgiełk zakupów oraz zimową podróż do bliskich.

Bezpieczni mimo pandemii

Pamiętajmy, że w czasie świąt nadal obowiązują zasady sanitarne. Ich przestrzeganie jest tym ważniejsze, że w okresie przedświątecznym, więcej się przemieszczamy i nawiązujemy kontakt z większą liczbą ludzi. Nośmy maseczki tak, by zakrywały usta i nos oraz pamiętajmy o dezynfekcji rąk. Starajmy się unikać zatłoczonych miejsc i pamiętajmy o przestrzeganiu limitów osób w sklepach. W miarę możliwości dotykajmy tylko tych produktów, które mamy zamiar kupić, a przy kasie płać bezdotykowo, jeśli jest to możliwe.

Świąteczne zakupy

Przede wszystkim, zachowajmy szczególną ostrożność w zatłoczonych miejscach. Zawsze trzymajmy cenne przedmioty – portfel, klucze, telefon, dokumenty – tam, gdzie będą trudno dostępne dla przypadkowego przechodnia. Unikajmy wkładania ich do zewnętrznych kieszeni płaszcza czy tylnych kieszeni spodni – zaprawiony kieszonkowiec poradzi sobie z kradzieżą bardzo szybko. Pamiętajmy też, żeby nie nosić wszystkich cennych rzeczy w tym samym miejscu, zwłaszcza dokumentów i kluczy.

Zadbajmy też o to, by w zatłoczonych miejscach plecak i torbę nosić przed sobą, zapięciem do siebie. W ten sposób możemy mieć swój dobytek przez cały czas na oku i zauważymy, jeśli ktoś będzie chciał przy nim manipulować. Nigdy też nie zostawiajmy bagażu i zakupów bez opieki. Jeśli jest ich za dużo, to pamiętajmy, że mamy możliwość zostawienia ich w przechowalni lub zamkniętych szafkach. Panie powinny pamiętać o zamknięciu torebki po skończonych zakupach. Uważajmy także przy kasie. Nigdy nie zapisujmy numeru PIN na karcie płatniczej: nie chcemy przecież, by osoby stojące obok nas przy kasie także mogły go zobaczyć. Płacąc, starajmy się też nie pokazywać całej zawartości portfela. W ten sposób unikniemy zainteresowania potencjalnych kieszonkowców.

Jeżeli idziemy na zakupy z dziećmi, zwróćmy szczególną uwagę na ich bezpieczeństwo. Duży ruch w sklepach zwiększa ryzyko zgubienia się. Pamiętajmy, by zawsze ustalić z dzieckiem, jak ma się zachować w takiej sytuacji – przede wszystkim, aby wróciło do miejsca, w którym ostatni raz Cię widziało i aby nie odchodziło nigdzie z nieznajomymi osobami.

Choinko piękna jak las…

Zgodnie z panująca tradycją większość z nas wyczekuje grudniowego dnia, w którym w naszych domach zawita pachnąca choinka. To właśnie ona, pięknie przyozdobiona, jest bożonarodzeniowym symbolem, który cieszy się największą popularnością. Policjanci przypominają, że świąteczne drzewko powinno być nie tylko ładne, ale przede wszystkim legalnie pozyskane.

Zgodnie z treścią art. 120 Kodeksu wykroczeń „odpowiedzialności karnej podlega ten, kto w celu przywłaszczenia dopuszcza się wyrębu drzewa w lesie albo kradnie lub przywłaszcza sobie z lasu drzewo wyrąbane lub powalone jeżeli wartość drzewa nie przekracza kwoty 500 zł. Sąd ma możliwość zastosowania wobec obwinionego kary aresztu do 30 dni, kary ograniczenia wolności trwającej 1 miesiąc albo kary grzywny do 5 000 zł. Jeśli natomiast wartość drzewa przekroczy kwotę 500 złotych, sprawca czynu będzie podlegał odpowiedzialności karnej za przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny.

W tym miejscu należy podkreślić, że zakup choinki pochodzącej z kradzieży lub z przywłaszczenia, w zależności od wartości mienia, może stanowić podstawę do pociągnięcia sprawcy do odpowiedzialności za tzw. paserstwo, odpowiednio unormowane w art. 122 k.w. lub art. 291 k.k. Policjanci przypominają, aby choinki nabywać wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych!

KWP Olsztyn

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register