Jak nauczyć się asertywności?

Masz z tym problem? Ile razy obiecywałaś sobie, że następnym razem odmówisz spełnienia czyjejś prośby, po czym… grzecznie zrobiłaś to, o co cię poproszono?” Czas z tym skończyć.

Asertywność jest bardzo trudną sztuką. Nie oznacza to jednak, że nie jej nabyć. By to zrobić, kieruj się prostymi krokami:

  • Uświadom sobie, że twoja odmowa nie zniszczy czyjegoś życia, dnia lub humoru. Być może jesteś kolejną osobą z rzędu, która jest o daną rzecz proszona.
  • Pamiętaj, że słowa: „tylko na ciebie mogę liczyć”, „nikt inny nie zrobi tego tak dobrze” albo „wiedziałem, że jesteś inna, niż wszyscy” to bardzo często zwykła socjotechnika. Mówiąc inaczej, ktoś głaszcze cię po głowie dla spełnienia własnych interesów.
  • Postanów sobie, że od dziś koniec – odmówię po raz pierwszy. I to zrób. Jeśli jest to dla ciebie wielkie wyzwanie (np. szef prosi cię o wykonanie dodatkowej pracy, której robić nie powinnaś) , możesz czuć, jak serce podchodzi ci do gardła – ale nawet wtedy nie rezygnuj.
  • Postępuj zgodnie z zasadami asertywności – odmawiaj grzecznie, ale stanowczo i zawsze podawaj powód odmowy.
  • Powtarzaj sobie jak zaklęcie: następnym razem będzie łatwiej. I rzeczywiście tak będzie – niedługo asertywność będzie twoją mocną stroną. Powodzenia!

źródło tekst i foto: http://www.siewie.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register