Jak odpowiednio zaprojektować kuchnię?

Od bardzo dawna to kuchnia stanowi serce każdego domu i mieszkania, a każda gospodyni dba o jej właściwy wystrój, aby w tym miejscu znajdowało się centrum domostwa oraz wokół niego organizowała się reszta przestrzeni domu. Jeżeli mielibyśmy się zastanowić ile czasu w ciągu dnia spędzamy w każdym z pomieszczeń domu, okaże się że większa jego część przypada właśnie na kuchnię.

Jakie wyposażenie kuchni wybrać?

W obecnych czasach coraz większą uwagę przykładamy właśnie do wyposażenia kuchni, aby dostosować go do wszystkich potrzeb własnych i jej mieszkańców oraz aby wyposażenie było usytuowane w sposób ergonomiczny i funkcjonalny. Drugim ważnym aspektem w wyposażeniu kuchni jest zachowanie przestronności oraz jasności, aby pomieszczenie było jak najbardziej przyjazne dla wszystkich jej mieszkańców. Nawet jeżeli bardziej zwracamy uwagę na stronę estetyczną, a nie praktyczną w urządzaniu kuchni, zawsze powinniśmy wziąć pod uwagę jej funkcjonalność.

Kuchnia w domu i w niewielkim mieszkanku w bloku

To oczywiste że zupełnie inaczej będzie prezentować się kuchnia w domu jednorodzinnym, a inaczej jest urządzone to pomieszczenie na niewielkim metrażu w bloku, choć w każdym z tych przypadków do najistotniejszych mebli w kuchni należą szafki kuchenne wraz z wyposażeniem AGD oraz stół do przygotowywania i spożywania posiłków. Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami domku jednorodzinnego, stoły kuchenne mogą znajdować się w kilku miejscach, a w najlepszym przypadku do tego celu przeznaczamy oddzielne pomieszczenie jakim jest jadalnia. W przypadku niewielkiego metrażu w bloku, stół jest dodatkowym elementem wyposażenia kuchni i zwykle zajmuje jego niewielką część.

Zanim kupisz meble do kuchni zaprojektuj ją na rysunku

W celu prawidłowego zaprojektowania kuchni dobrze jest przygotować wstępny rysunek na zwykłej kartce i posłużyć się nim przy odpowiednim rozmieszczaniu poszczególnych elementów, zachowując przy tym zasady ergonomii, bezpieczeństwa oraz łatwości i funkcjonalność w codziennym przemieszczaniu się po kuchni. Kiedy mamy już wybrane pomieszczenie, w którym będzie kuchnia, najlepiej wydzielić jego część w kształcie trójkąta i umieścić w nim szafki do przechowywania, kuchenkę oraz blat do przygotowywania posiłków.

Oświetlenie a wielkość kuchni

Niezależnie od tego jak dużą kuchnię posiadamy, powinniśmy pamiętać o jej prawidłowym oświetleniu, nie zapominając o lampie nad stołem oraz lampkach roboczych nad blatami kuchennymi. Stosując właściwe oświetlenie w kuchni, sprawimy że pomieszczenie stanie się optycznie większe, a co najważniejsze będzie ono wyjątkowo funkcjonalne i przyjazne dla wszystkich jej mieszkańców.

Podczas projektowania i urządzania kuchni kierujmy się przede wszystkim aspektami praktycznymi, choć równie istotna jest estetyka oraz przyjazny charakter tego pomieszczenia. Niezależnie od tego jaki styl preferujemy, pamiętajmy o odpowiednim doborze kolorystycznym względem reszty przestrzeni mieszkalnej.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register