Karuzela z nowymi nazwami ulic trwa. Radni mają już…inne propozycje

Szaleństwo dekomunizacyjne doprowadzone do szczytu paranoi. Ledwo mieszkańcy Elbląga dowiedzieli się, że będą musieli przyzwyczaić się do nowych nazw ulic, już okazuje się, że radni miejscy mają jednak inne propozycje. Podstawą są sugestie grupy elblążan. Mamy więc całkiem nowe propozycje nazw kilku ulic.

W przypadku Elblągu zmienione zostaną nazwy tylko trzech ulic, bo o to by z miasta zniknęły wszystkie inne relikty PRL-u zadbał pierwszy wybrany w wolnych wyborach samorząd Elbląga. Co ciekawe, pierwszy samorząd zdominowany przez prawicę i „Solidarność” nie widział niczego złego w takich nazwach ulic, jak: Rodziny Nalazków, Kpt. Diaczenki czy Leona Kruczkowskiego.

Co innego obecnie IPN. Inspektorzy tej instytucji postanowili „wykończyć” resztę „niepoprawnych obecnie politycznie” nazw ulic. No i się zaczęło.

Komisja do spraw nadawania nazw w Elblągu ulicę Armii Ludowej proponuje zmienić na Generała Władysława Andersa, ulicę Kapitana Diaczenki na Starowiejską, a ulicę Leona Kruczkowskiego na Wisławy Szymborskiej – wylicza Łukasz Mierzejewski z elbląskiego ratusza.

IPN-owi nie podoba się jednak również rodzina Nalazków. Instytut Pamięci Narodowej skierował więc do Ratusza kolejną opinię dotyczącą zmiany nazwy tej ulicy. W związku z powyższą opinią Urząd Miejski 21 lipca, rozpoczął dystrybucję ankiet do skrzynek pocztowych mieszkańców powyższej ulicy z prośbą o wyrażenie opinii na temat zmiany jej nazwy.

– Nowa nazwa zaproponowana przez Komisję ds. nadawania nazw, to ul. Rodziny Ulmów (polska rodzina ratująca Żydów w okresie II wojny światowej). Mieszkańcy mogą również w ankiecie przedstawić własną propozycję – informował Łukasz Mierzejewski. – Na odpowiedzi mieszkańców czekamy do 3 sierpnia br. Ankiety należy składać w Biurze Obsługi Interesanta, lub w pokojach 115 i 131 Urzędu Miejskiego w Elblągu przy ul. Łączności 1.

Odzew elblążan był więcej niż mizerny i to właśnie obrazuje podejście mieszkańców naszego miasta do tego „arcyważnego” problemu Elbląga.

Na ponad 400 dostarczonych ankiet mieszkańcom ulicy Diaczenki powróciły 62 ankiety, z ulicy Armii Ludowej – 60 ankiet (na ok. 400 dostarczonych), a z ul. Kruczkowskiego żadna z czterech nie wróciła.

Co o tym sądzą sami elblążanie? Wyraziła to jedna z elblążanek – Daria, która napisała list w tej sprawie.

Mieszkam na Rodziny Nalazków, mam schorowaną matkę i to ja się nią zajmuję jak i całym domem i nie mam czasu dzwonić do jakiejś Pani Krystyny z elektrowni, aby ją poinformować, że rząd zmienił mi nazwę ulicy. Jestem młoda i nie przeżyłam tego momentu kiedy nazwy ulicy były zmieniane i nie wiem co miałabym zrobić w takiej sytuacji. Czy mam np. dzwonić do jakiejś pani z urzędu skarbowego i ją o tym poinformować?

Poza tym, nie dostałyśmy żadnej ankiety! Ja mam latać i marnować swój czas na zaniesienie ankiety? Myślą Państwo , że szanowny szef da mi wolne, bo muszę zanieść ankietę w miejsce X? Oczywiście, że nie!

 Ja się osobiście nie zgadzam na zmianę nazwy ulic. Niech zostanie jak jest, tak jest dobrze, niech rząd zajmie się tym, że nie ma pracy w Elblągu poza pracą za kasą w Biedronce czy Lidlu czy jako telemarketer…. i że nie ma u nas więcej kierunków na szkołach wyższych i co za tym idzie nie można zrobić magistra z wielu kierunków i młodzi ludzie wyjeżdżają z Elbląga i często nie wracają!”

Więcej o tym: http://elblag24.pl/elblazanka-pisze-zadnej-ankiety-nie-dostalam-zmiany-nazwy-ulicy-nie-chce/

To jednak nie koniec, ponieważ radni miejscy z komisji nazewnictwa ulic, postanowili uwzględnić propozycje tych nielicznych mieszkańców, którzy jednak ankiety wypełnili i zaproponowali…całkiem inne nazwy.

Komisja, na podstawie głosów elblążan zaproponowała, by ul. Rodziny Nalazków zmienić na Józefa Wybickiego, autora słów polskiego hymnu, a Kruczkowskiego – na innego znanego polskiego poetę Zbigniewa Herberta (źródło: portel.pl). Te propozycje komisja nazewnictwa przyjęła i o dalszym losie zdecydują już radni miejscy na wrześniowej sesji.

Radni postanowili również „dmuchać na zimne” i w projekcie uchwały w sprawie zmian nazw ulic znajdzie się również uzasadnienie dla istnienia nazwy al. Odrodzenia. owe uzasadnienie dla nazwy alei Odrodzenia. W uzasadnieniu będzie napisane, że nawiązuje ona do odrodzenia państwa polskiego ze szczególnym uwzględnieniem 1918 roku.

Na koniec warto się tylko zastanowić – po co to wszystko? Skoro faktycznie wszystkie nazwy ulic nawiązujące czy wręcz gloryfikujące ustrój komunistyczny i ZSRR zostały uprzątnięte z przestrzeni publicznej po 1989 r. Teraz to już tylko zbędna „kosmetyka” i zawracanie głowy lokalnym samorządom.

fot. Radio Olsztyn.

 

1 komentarz

  • Krzysztof Reply

    22 sierpnia 2017 at 13:18

    Byłem ostatnio w Wolinie. A tam ul. Generała Świerczewskiego, a przy niej posterunek policji… Można?- mam fotkę

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register