Kiedy warto skorzystać z usług kancelarii adwokackiej w sprawie o spadek?

Spadek nie zawsze jest dla spadkobiercy czymś pozytywnym. Niekiedy może się wiązać z koniecznością spłacania długów zmarłego czy wieloletnimi procesami, podczas których dochodzi do rozłamów w rodzinie. Oczywiście nie musi tak być, a dobry adwokat od spraw spadkowych może nas uchronić przed tego typu sytuacjami. Wyjaśniamy, kiedy warto skorzystać z pomocy profesjonalisty.

Masa spadkowa i spadkobiercy

Pierwszą sytuacją, w której adwokat od spraw spadkowych może okazać się niezbędny, jest ustalenie dwóch rzeczy: co wchodzi w skład masy spadkowej i kto jest uprawniony do jej dziedziczenia. Sprawy spadkowe bywają proste, jeśli zmarły nie pozostawił po sobie wielu dóbr czy długów, a spadkobierców jest mało i są zgodni, co do podziału. Wówczas sami możemy zadbać o formalności. Jeśli jednak na którymś z powyższych etapów pojawiają się komplikacje, lepiej, aby zebraniem dokumentacji zajął się adwokat od spraw spadkowych. Może być też tak, że jako spadkobiercy, nie wiemy, co dokładnie wchodzi w skład masy spadkowej ani czy są inne osoby uprawnione do dziedziczenia. Prawnik pomoże nam to ustalić.

Podział majątku zmarłego

Kiedy już wymienione wcześniej elementy zostaną wyjaśnione, musimy ustalić, w jaki sposób będzie podzielony majątek po zmarłej osobie. Adwokat od spraw spadkowych może pośredniczyć w rozmowach, czy spisaniu umowy o podział spadku, która zostanie przedstawiona u notariusza lub w sądzie. Jego pomoc będzie jeszcze bardziej przydatna, jeżeli spadkobiercy nie potrafią sami dojść do porozumienia i np. chcą podważyć testament.

Długi zmarłego

Zdarza się tak, że zmarły, poza różnymi dobrami materialnymi, pozostawił po sobie długi. Zgodnie z prawem przechodzą one na spadkobierców. Oczywiście nie jest tak, że zostaniemy zmuszeni do spłaty zobowiązań np. dalekiego członka rodziny. Jako spadkobiercy mamy bowiem prawo do odrzucenia spadku. To nie zawsze jest jednak najlepszym wyjściem. Niekiedy, mimo długów, warto skorzystać z opcji, jaką jest dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że nabywamy zarówno aktywa, jak i długi wchodzące w skład masy spadkowej. Musimy je spłacić jedynie do wysokości majątku, który odziedziczyliśmy. W takiej sytuacji warto jednak skorzystać z usług adwokata od spraw spadkowych, który ustali, czy takie rozwiązanie będzie dla nas korzystne.

Testament i wydziedziczenie

Najtrudniejsze i najbardziej skomplikowane sprawy spadkowe to te, w których dochodzi do tzw. wydziedziczenia. W praktyce bardzo trudno pozbawić spadkobiercę praw do majątku, nawet jeśli zostało to zawarte w ważnym testamencie. Zawsze istnieje instytucja zachowku, czyli możliwość ubiegania się przynajmniej o część majątku. Musiałoby dojść do rażących zaniedbań ze strony spadkobiercy, aby został on pozbawiony tego prawa. Adwokat od spraw spadkowych jest w tym momencie osobą, która zbierze wymaganą dokumentację i ustali wysokość masy spadkowej. Z kolei podczas sprawy spadkowej w sądzie prawdopodobnie zostaną powołani świadkowie, czy nawet biegli sądowi.

Więcej informacji: https://www.kancelariamlynska.pl/adwokat-spadek-gdansk/.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register