Kontrowersyjna inwestycja niedaleko Elbląga. Będzie groźna dla ludzi?

Firma Wipasz zamierza przeprowadzić inwestycję związaną z badaniami i innowacją w hodowli kurcząt. Zastrzeżenia do planów tej firmy ma jednak Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu. Czy planowane przez firmę działania mogą szkodzić ludziom?

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Elblągu odpowiedział na pismo burmistrza Pasłęka w sprawie wydania opinii dotyczącej inwestycji „Budowa instytutu badań i innowacji hodowli kurcząt brojlerów o obsadzie początkowej 2400 DJP wraz z niezbędną infrastrukturą na terenie działki nr 40/1, obręb Sakówko gmina Pasłęk”.

Jaki informuje Głos Pasłęka, według inspektora w przedłożonym raporcie dotyczącym budowy fermy drobiu nie uwzględniono wszystkich negatywnych skutków tej inwestycji na środowisko, w tym zdrowie ludzi.

Wątpliwości budzi m.in. sprawa emisji związków złowonnych i ich wpływ na mieszkańców miejscowości Krosno, Rzeczna, Pólko, Sakówko, Marianka, Pasłęk (ul. Woj. Polskiego, Sprzymierzonych, Długa, Kwiatowa i Wiosenna) oraz użytkowników pola golfowego Sand Valley. Inspektor pyta też o obiektywną ocenę możliwych konfliktów społecznych oraz oddziaływanie na wymienionych sąsiadów w zakresie mikrobiologicznym. Wątpliwości i dodatkowych pytań Inspektora jest dużo więcej.

Opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Elblągu wydana zostanie po uzupełnieniu wniosku. Niebawem opinie w sprawie inwestycji Wipaszu przedstawi Urząd Marszałkowski i Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

źródło: Głos Pasłęka

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register