Nowa Rybacka z zabytkowymi elementami

Dobiega końca przebudowa fragmentu ul. Rybackiej. Wśród prac, które należy jeszcze wykonać jest montaż przedwojennych zabytkowych pokryw, zasłaniających niegdyś włazy elbląskich studzienek kanalizacyjnych.

Główne prace na przebudowywanym odcinku z końcem maja zgłoszone zostały do odbioru. Przypomnijmy, w ramach inwestycji wykonana została jezdnia długości około 90 m z kostki kamiennej (obramowanej krawężnikami kamiennymi), wykonano też 19 miejsc parkingowych prostopadłych do drogi oraz chodniki z kostki i płytek granitowych. Cały odcinek jest oświetlony, wykonano też odwodnienie.

Ozdobą tego fragmentu ul. Rybackiej będą właśnie zabytkowe pokrywy, przechowywane do tej pory na terenie Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Osiem z nich z przedwojennymi nazwami producentów, zarówno elbląskich, jak i bydgoskich, zamontowanych zostanie na odbudowywanym fragmencie ulicy Rybackiej. Pokrywy umieszczone będą w pasie pomiędzy jezdnią a chodnikiem. W tej chwili są oczyszczane i konserwowane, docelowo będą wmontowane w nawierzchnię jako tzw. ślepe studnie.

Zgodę na taką formę ich wyeksponowania dał Konserwator Zabytków, o ich montaż i odpowiednie zaprezentowanie w przestrzeni miasta zabiegał lokalny pasjonat historii, Lech Słodownik. Prace przy montażu pokryw, wraz z pracami porządkowymi, potrwają kilka dni.

Wartość całej przebudowy ul. Rybackiej to prawie 900 tys. zł, z czego ponad 630 tys. złotych dofinansowano z Funduszu Dróg Samorządowych.

ul. Rybacka

ul. Rybacka

ul. Rybacka

ul. Rybacka

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register