Opinia. Ciepło, coraz cieplej…gorąco! Po co była ta debata o problemie ciepłowniczym?

Spotkali się w pustej sali w EUH-E i porozmawiali o problemie ciepłowniczym Elbląga. Dość szybko rozszyfrowaliśmy, że za tą tzw. szumnie zwaną debatą o cieple stoi spółka ENERGA oraz poseł Jerzy Wilk.

O tym, że debata na temat problemy ciepłowniczego w Elblągu jest ustawiona pod potrzeby spółki ENERGA, informowaliśmy już wcześniej: http://fakty.elblag.pl/organizacja-studencka-przygotowuje-debate-o-cieple-w-elblagu-konferencja-ustawiona-przez-energe/

Dlaczego dość enigmatyczna organizacja studencka, o prawicowych sympatiach, chce organizować konferencję na temat ciepła w Elblągu. Odpowiedź jest dość…nieprzekonująca.

– Jeden z naszych kolegów jest z Elbląga i powiedział nam o tzw. „przepychance” w lokalnych mediach między obecnym producentem energii cieplnej – Grupa Energa, a władzami miasta. Sprawa wzbudziła spory niepokój mieszkańców Elbląga gdyż niepodpisanie wieloletniej umowy na dostawy ciepła między Energą, a miastem do końca lipca 2018 r. może spowodować zaprzestanie produkcji energii cieplnej po 2020 roku. – informują przedstawiciele tej organizacji. – To sytuacja bardzo niepokojąca. To sprawa bardzo ważna dla mieszkańców. Stąd postanowiliśmy zrobić coś co robiliśmy wielokrotnie i umiemy zrobić dobrze jako Młodzi dla Polski. Postanowiliśmy zaprosić do wspólnego stołu zarówno naukowców, lokalnych polityków oraz przedstawicieli elbląskich przedsiębiorstw ciepłowniczych i wspólnie porozmawiać w obecności mieszkańców.

Spotkanie odbyło się pod patronatem spółki ENERGA Kogeneracja oraz…posła Jerzego Wilka (PiS), który jest kandydatem na prezydenta miasta. Pusta sala w EUH-E podczas debaty jasno pokazało, że elblążanie nie dali się „złapać” na piarowską sztuczkę spółki ENERGA, która robi wszystko aby zmusić władze miasta do podpisania długoterminowej umowy na dostarczanie ciepła dla elblążan.

Sama debata, nie pokazała niczego nowego. Jedynie Krzysztof Żochowski, prezes Energi Kogeneracja mógł zaprezentować ofertę spółki. Promował się również Jerzy Wilk, jako kandydat na prezydenta Elbląga, który pozwolił sobie na krytykę poprzednich prezydentów za zaniedbania w zakresie zabezpieczenia Elbląga w dostawy ciepła (niestety prezentował się w pustej sali).

Obecny był również wiceprezydent Janusz Nowak i jak informuje portel.pl, „jedyną nowością była informacja wiceprezydenta Janusza Nowaka o tym, że na ogłoszenie EPEC odpowiedziała jedna z międzynarodowych firm, która chce się podjąć opracowania nowego modelu zaopatrzenia miasta w ciepło. Wiceprezydent nie chciał zdradzić jej nazwy, bo umowa ma być dopiero podpisana. Wiadomo, że dokument ma być gotowy do końca sierpnia i kosztować – jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć – około 85 tysięcy złotych. Szczegóły mają być przedstawione na wrześniowej Radzie Miasta”.

Na pewno jednak w tej kadencji samorządu prezydent Witold Wróblewski nie zdecyduje się na podpisanie długoletniej umowy ze spółką Energa Kogeneracja na dostarczanie ciepła dla odbiorców z Elbląga. Prezydent będzie raczej zmierzał do poszukiwań alternatywnego źródła wytwarzania ciepła na potrzeby EPEC.

Jeszcze przed konferencją w Elblągu zadaliśmy kilka pytań organizatorom – stowarzyszeniu „Młodzi dla Polski – Trójmiasto”, którzy zabiegali o patronat medialny naszej gazety.

Jaki udział w organizacji ma Grupa Energa? Czy Energa finansuje w jakikolwiek sposób Państwa wydarzenie?

– Tak. Grupa Energa objęła mecenat nad naszym wydarzeniem.

Dlaczego wśród prelegentów znalazł się poseł PiS Jerzy Wilk? Czy zaproszono parlamentarzystów z naszego miasta z PO czy Kukiz 15?

– Ponieważ był prezydentem wtedy, gdy temat zabezpieczenia w ciepło był podejmowany. Ponadto jest ogłoszonym kandydatem na prezydenta Elbląga i ostatnimi czasy zorganizował konferencję prasową na temat, więc uznaliśmy, że posiada szeroką wiedzę na ten temat i wyraża daleko idące zaangażowanie w rozwiązanie tej kwestii. Nie zaproszono parlamentarzystów z PO, ani Kukiz 15. Niemniej wysłaliśmy zaproszenie do władz miasta (czyli PO). Dopiero ok. godzinę temu dostaliśmy informację, że pojawi się Pan Wiceprezydent Janusz Nowak.

Czy skierowano zaproszenie do Pawła Olechnowicza? (Młodzi dla Polski – Trójmiasto skrytykowali władze miasta za kontakty z firmą Pawła Olechnowicza: „Prezentowane rozwiązanie to wyłącznie koncepcja własnej ciepłowni. Jej potencjalną budową miałby się zająć wątpliwy podmiot Pawła Olechnowicza – spółka Most Advanced Power Unit – spółka działająca od pół roku, bez jakiegokolwiek doświadczenia czy portfolio inwestycyjnego – pisali organizatorzy konferencji w Elblągu).

– Nie. Gdyż nie znaleźliśmy kontaktu do Pana Olechnowicza. Zamiast Pana Olechnowicza zaprosiliśmy przedstawicieli z miasta i EPEC.

Najlepszym dowodem na to, jaki „sukces” odniosła ta „debata” jest fakt, że o jej przebiegu nie poinformowali do tej pory ani „Młodzi dla Polski – Trójmiasto” ani również poseł Jerzy Wilk.

Piarowska „sztuczka” nie wypaliła. Spuśćmy więc na to wydarzenie „zasłonę milczenia”.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register