Oszustwa na ogłoszenia na wynajem mieszkania nadal są bardzo częste

Wielokrotnie ostrzegaliśmy, oszuści nadal wystawiają atrakcyjne oferty na wynajem mieszkań. Każą sobie przelewać z góry kaucję lub również opłatę za pierwszy miesiąc i…znikają. Dlatego wynajmujcie mieszkania na odległość tylko przez sprawdzone portale z ogłoszeniami na wynajem, takie jak portal wynajmij24.pl

Jak informuje krakowska policja, pojawiają się kolejne zgłoszenia od osób pokrzywdzonych przez oszustów mieszkaniowych. Przestępcy wystawiają fałszywe oferty wynajmu mieszkań, zmuszają zainteresowanych do przelania kaucji i przesłania zdjęć swoich dokumentów.

Oszukana została m.in. 23-latka, która przelała pieniądze za czynsz i kaucję, ale przed odebraniem kluczy kontakt z rzekomym wynajmującym się urwał. Ogłoszenie na portalu dotyczyło mieszkania w krakowskim Śródmieściu. Dziewczynie przesłano wcześniej zdjęcie dowodu tożsamości, ale kiedy namierzyła osobę z dokumentu, okazało się, że był skradziony.

Jak wyjaśnia rzecznik krakowskiej policji Piotr Szpiech, oszuści działający metodą na wynajem – chcąc wzbudzić zaufanie u potencjalnej ofiary, przekonanie, że ich oferta jest realna i aby potwierdzić swoją tożsamość – używają np. zdjęcia cudzego dowodu osobistego, które mogli wyłudzić od wcześniej oszukanej osoby, pewnej, że przekazuje je choćby w celu przygotowania umowy.

– Dodatkowo wchodzi w grę presja czasu. Oszuści przeważnie próbują przekonać, że tak dobra oferta obowiązuje tylko przez chwilę i jeżeli dana osoba nie zdecyduje się na nią, to będzie nieaktualna albo też skorzystają z niej kolejni oczekujący chętni. Ofiara, przeświadczona, że trafiła na super okazję, wpłaca zaliczkę, której później nie odzyskuje, a opisywane mieszkanie, pokój czy kwatera, jak się okazuje, nie istnieje – mówi Piotr Szpiech.

“Na wynajem” oszukana została również kobieta, która mieszkanie w ścisłym centrum Krakowa znalazła na popularnej platformie handlowej. W umówionym dniu przyjechała na wskazany adres, ale budynek, który zobaczyła, nie przypominał lokalu ze zdjęć zamieszczonych w ofercie. Telefon oferenta był nieaktywny, kiedy zadzwoniła domofonem do wskazanego mieszkania, otworzył jego właściciel, który poinformował, że nie jest ono na wynajem.

Funkcjonariusze zwracają uwagę m.in. na to, żeby kwestie finansowe uregulować dopiero po dopełnieniu wszystkich formalności, za pisemnym pokwitowaniem i najlepiej w obecności świadków. A także, by nie wysyłać nieznajomym osobom zdjęć dokumentów tożsamości ani danych wrażliwych.

Zachowajmy ostrożność, widząc wyjątkowo intratne ogłoszenia, w których cena za wynajem mieszkania, pokoju jest znacznie zaniżona, w porównaniu do obowiązujących cen rynkowych – apelują. Jak przyznaje rzecznik krakowskiej policji, ofiarą tego typu oszustw padają również obcokrajowcy, którzy nie znając realiów i cen, mogą łatwiej ulec złudzeniu “superokazji”.

Nadal toczy się postępowanie w sprawie oszustwa Francuzki, która znalazła mieszkanie w mediach społecznościowych i przelała zaliczkę na wskazany numer rachunku. Kiedy jednak w umówionym dniu przyjechała na miejsce, tam o wynajmie mieszkania nikt nie słyszał, a z oferentem nie było już kontaktu. Pieniądze straciła również obywatelka Albanii, która mieszkanie znalazła na portalu internetowym.

Według ustaleń, w przypadku Francuzki rachunek bankowy, na który przelała pieniądze, był prowadzony przez bank na terenie Hiszpanii. W przypadku obywatelki Albanii – bank w Turcji. To drugie postępowanie – wobec niewykrycia sprawcy – zostało umorzone.  

Bezpieczeństwo wynajmu z portalem wynajmij24.pl

Portal wynajmij24.pl – gdzie można zamieszczać bezpłatnie ogłoszenia o wynajmie, posiada szczególne zabezpieczenia przed ewentualnym oszustwem. Każda firma czy osoba, która chce zamieścić swoje darmowe ogłoszenia o wynajmie, musi zarejestrować konto, gdzie należy podać dane adresowe oraz numer konta bankowego.

Klient wynajmując cokolwiek przez portal wynajmij24.pl wpłaca tylko określoną, niewielką zaliczkę dla właściciela wynajmowanej oferty. Resztę kwoty dopłaca już po bezpośrednim kontakcie z właścicielem.

Jak ustrzec się niebezpiecznego wynajmowania na odległość?

 • wynajmuj tylko przez sprawdzone portale i źródła
 • unikaj wynajmu przez ogłoszenia, które nie są zweryfikowane
 • nie przelewaj całości kwoty właścicielowi na jego konto bankowe przed wynajęciem (opłata z góry)
 • unikaj płacenia wysokich zaliczek za wynajem różnych rzeczy
 • czytaj opinie o firmie czy osobie, która wynajmuje dane rzeczy
   

Przeczytaj, jak działają oszuści przy wynajmie.


Korzystaj z wynajmu z wynajmij24 – to gwarancja bezpieczeństwa

Nie padniesz łupem oszustów, jeśli będziesz wynajmował mieszkania, samochody, kwatery prywatne poprzez portal wynajmij24.pl.

Dlaczego?

 • Wszystkie nasze ogłoszenia są zweryfikowane, a każda osoba czy firma, która dodaje swoje ogłoszenie o wynajmie mieszkania musi również podać swoje personalia, adres oraz numer konta bankowego.
   
 • Dodatkowym zabezpieczeniem jest fakt, że w pierwsze kolejności – wynajmując cokolwiek przez portal wynajmij24.pl wpłacasz tylko niewielką zaliczkę. Resztę kwoty za wynajem mieszkania wpłacasz już bezpośrednio wynajmującemu.

Nie ma więc mowy, aby w portalu wynajmij24.pl mogli zamieścić swoje ogłoszenia potencjalni oszuści – Oni raczej szukają takich portali z ogłoszeniami w internecie, gdzie nie muszą rejestrować swojego konta użytkownika, tylko mogą wystawić swoje „ogłoszenia o wynajmie mieszkania” anonimowo.

Korzystaj więc z wynajmij24.pl, jeśli chcesz bezpiecznie i bezproblemowo wynajmować różne rzeczy.


Możliwość zamieszczania bezpłatnych ogłoszeń wynajmu w wynajmij24.pl

W pierwszym, ogólnopolskim portalu wynajmij24.pl masz możliwość zamieszczenia szerokiej oferty dotyczącej swoich usług dotyczących wynajmu. Tu nie ogranicza Ciebie ilość znaków czy zdjęć.

Piszesz swoje rozbudowane oferty, przedstawiasz swoje warunki najmu i zalety dotyczące skorzystania z Twojej oferty. Dodajesz tyle zdjęć, ile potrzebujesz. To Twoja oferta i tylko Ty decydujesz jak bardzo rozbudujesz swoje ogłoszenie by zachęcić klientów do skorzystania z niej.

Dzięki założeniu konta w pierwszym, ogólnopolskim portalu wynajmij24.pl masz możliwość, w każdej chwili edycji swojej oferty – możesz coś zmienić w opisie, dodać nowe informacje, zdjęcia itp. Edytujesz swoją ofertę w każdej chwili. Nic Ciebie nie ogranicza w tym zakresie.

Załóż swoje konto w portalu wynajmij24.pl już teraz i zacznij wystawiać swoje oferty.

https://wynajmij24.pl/login/rejestracja

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register