Policja apeluje. To może uratować życie na drodze!

W działaniach służb ratunkowych ogromną rolę odgrywa czas: kiedy ktoś potrzebuje pomocy liczy się każda sekunda. Kiedy dojdzie do zdarzenia drogowego np. wypadku, każdy uczestnik ruchu może przysłużyć się osobom, które czekają na pomoc. Wystarczy, że kierowcy zrobią prostą rzecz: korytarz życia.

Zgodnie z zapisami artykułu 9 Prawa o Ruchu Drogowym uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się. Oznacza to, że kierowcy, którzy widzą i słyszą pojazd uprzywilejowany, nie powinni wjeżdżać na skrzyżowanie, po którym jedzie taki samochód i zjechać mu z drogi, a piesi zrezygnować z przejścia przez „zebrę” przed nadjeżdżającą karetką, policyjnym radiowozem czy wozem strażackim.

W jak najszybszym dotarciu na miejsce może pomóc wspólne działanie kierowców. Korytarz życia może naprawdę uratować komuś życie.

Korytarz życia- co to takiego?

Korytarz życia to nic innego jak umowny pas ruchu dla pojazdów ratunkowych poruszających się w korku, między stojącymi samochodami. Każdy kierowca, który stoi w korku i słyszy sygnały nadjeżdżających służb ratunkowych powinien zjechać do zewnętrznej krawędzi jezdni pasa na którym się znajduje. Dzięki temu między pasami ruchu tworzy się miejsce do przejazdu karetki, wozu strażackiego czy policyjnego auta. W ten sposób służby ratunkowe mogą zdecydowanie szybciej dotrzeć do poszkodowanych i udzielić im pomocy.

Korytarz życia jest szczególnie ważny na autostradach i drogach ekspresowych, gdzie ruch samochodów jest bardzo duży i w razie najdrobniejszej kolizji tworzą się natychmiast gigantyczne korki. Doskonale jednak spełnia swoją rolę także w obszarach zabudowanych.

Oto kilka zasad, jak utworzyć korytarz życia:

Jeśli widzisz, że droga zaczyna się korkować – zjedź do zewnętrznej krawędzi pasa.

Nie czekaj do czasu, aż usłyszysz sygnał karetki- zjedź od razu.

Pozostaw między autami przestrzeń umożliwiającą przejazd dla służb ratunkowych.

W przypadku, gdy autostrada ma dwa pasy, kierowcy na lewym zjeżdżają zawsze – na lewo, kierowcy na pozostałych pasach – na prawo.

W ten sposób tworzy się szeroki pas, którym służby ratunkowe mogą dojechać do poszkodowanych i poruszać się w obu kierunkach.

Nie tylko korytarz życia może ułatwić pracę służbom. Bardzo ważne jest, by kierowca uważnie obserwował otoczenie. Samo zerkanie w lusterka i ściszenie muzyki mogą sprawić, że szybciej usłyszymy nadjeżdżające pojazdy uprzywilejowane. Niezwykle istotne jest również zapewnienie bezpieczeństwa sobie i pasażerom auta. Chodzi o to, by nikt nie otwierał drzwi na tę stronę drogi, którą mogą nadjechać służb, a także nikt nie chodził po pasie awaryjnym.

fot. zdjęcie poglądowe.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register