Pomnik twórców niepodległości Polski stanie w Elblągu

W 2018 roku obchodziliśmy 100. rocznicę odzyskania niepodległości, z tej okazji nowy wiadukt łączący Zatorze z centrum miasta otrzymał nazwę „100-lecia Odzyskania Niepodległości”. Teraz Elbląg zyska kolejne symboliczne miejsce, tym razem wskazujące na głównych bohaterów, dzięki którym Polska wróciła na mapę Europy.

Na najbliższej sesji Rady Miasta stanie temat utworzenia w Elblągu pomnika Ojców Niepodległości. Temat powrócił dzięki inicjatywie Pani Marii Koseckiej. Popierałem od początku tę inicjatywę, a dodatkowo zaproponowałem rozszerzenie koncepcji pomnika, by w jednym miejscu uhonorować kilku najważniejszych twórców naszej niepodległości – mówił Witold Wróblewski prezydent Elbląga .– Święto Niepodległości od lat obchodzone jest jako najważniejsze święto. Jest ono istotne także w Elblągu, na ziemiach odzyskanych, to sprawa niezwykle ważna. Stąd propozycja pomnika, która ujmuje najważniejsze postacie. To nie są osoby, które zawsze ze sobą współpracowały, ale działały w jednym kierunku, by Polska odzyskała niepodległość.

Mottem mojego działania, by taki pomnik stworzyć są słowa Marszałka Piłsudskiego „Naród, który traci pamięć przestaje być narodem, a staje się zbiorem ludzi zamieszkujących dane terytorium” – mówiła inicjatorka pomysłu Maria Kosecka. Związek Piłsudczyków współpracuje z różnymi środowiskami, inspiracją jest dla nas praca dla Ojczyzny i patriotyzm, szukamy tego co łączy, a nie dzieli. Pomnik będzie niósł element edukacyjny, wychowawczy i godnie upamiętniał wyjątkowe zasługi Piłsudskiego.

Jak dodaje, Elbląg nie przyglądał się biernie zmianom zachodzącym w naszym kraju, uczestniczył w niepodległościowych zrywach w grudniu 1970 i sierpniu 1980 roku, realizując w ten sposób testament Marszałka – wskazywała Kosecka – Chcę się przy tej okazji zwrócić z apelem by budowa pomnika była przyczynkiem do tak nam potrzebnej zgody. Dziękuję jednocześnie Panu prezydentowi za wspieranie inicjatyw patriotycznych – dodała.

Przewodniczący Rady Miasta, Antoni Czyżyk dodaje, że będzie to żywa lekcja historii, pokazanie, że pamiętamy o naszej historii.

Pomnik będziemy mijać wchodząc na elbląskie Stare Miasto, idąc do Biblioteki Elbląskiej, czy Muzeum – wskazywał przewodniczący Rady Miejskiej Antoni Czyżyk – Niepodległość jest bezcenna, nie da się jej przeliczyć na pieniądze, cieszę się, że powstanie ważne miejsce, gdzie będziemy mogli świętować – podkreślił.

Założeniem było, ale pomnik zlokalizowany był na trasie corocznego marszu odbywającego się11 listopada. Lokalizacja pomnika nie powinna również stanowić konkurencji dla naszej specjalności – form przestrzennych i innych pomników.

Powstanie pięć cokołów granitowych w kolorze jasnym, na centralnym, najwyższym zostanie umieszczone popiersie Marszałka Piłsudskiego z brązu. Każdy cokół będzie miał tabliczkę z datą narodzin i śmierci twórców niepodległości (będą to Daszyński, Witos, Piłsudski, Paderewski i Dmowski). Wokół pomnika planowana jest kostka i płyty granitowe, pomnik będzie posiadał iluminacje, w pobliżu zaplanowaliśmy również dwa maszty – opisywała projekt Katarzyna Wiśniewska dyrektor Departamentu Urbanistyki i Architektury.

popiersie rysunek
konferencja

1 komentarz

  • Robert Koliński Reply

    23 kwietnia 2021 at 11:55

    Dlaczego pan prezydent Wróblewski oraz pozostali jego tajni współpracownicy na rzecz wydębienia publicznej kasy za plecami mieszkańców, nie zdecydowali się na utworzenie takiego funduszu i zebranie kasy ZANIM JESZCZE wydębili ją podatnikom? Przypomnę, że przecież pieniądze te zostały już dawno przelane na konto rzeźbiarza, zaś te intelektualne hopsztosy, które dziś wyczynia pan prezydent i bajania o “być może mniejszych wydatkach”czy “funduszach patriotycznych”, z których “być może pozyska środki”, to są zwykłe kłamstwa, musztarda po obiedzie i dorabianie sprawie gęby już po fakcie – celem zapewne wybielenia siebie i swoich nieetycznych, w skrytości przed obywatelami podejmowanych działań. Czy tak powinny zachowywać się osoby – prezydent, przewodniczący RM – piastujące najwyższe stanowiska w mieście?

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register