Powstaje RegalPark. Nowa inwestycja zakorkuje całe osiedle?

Teren u zbiegu ul. Nowowiejskiej i Królewieckiej został już ogrodzony. Inwestor deklaruje, że jeszcze w sierpniu br. przystąpi do prac budowlanych. Te mają potrwać nawet dwa lata. Jednak mieszkańcy okolicznych bloków obawiają się tego, co nastąpi później.

Do naszej redakcji napisali mieszkańcy bloku przy ul. Bażyńskiego, którzy z niepokojem obserwują przygotowania do inwestycji.

– Śledzę w prasie elbląskiej informacje o budowie tego obiektu i to co mnie najbardziej niepokoi to drogi dojazdowe. To ma być olbrzymi budynek mieszkalny oraz lokale użytkowe. Ruch kołowy na pewno się zwiększy. Nie trzeba być geniuszem aby zrozumieć, że już u nas jest ciasno. W tym rejonie brakuje parkingów. Kierowcy zostawiają swoje samochody na trawnikach, zastawiają inne auta, ciężko przejść kobietom z wózkami czy osobom niepełnosprawnym. Inwestor pisze o podziemnym parkingu dla mieszkańców. A co z dojazdami do tego obiektu i lokali użytkowych? Jak będzie puszczony ruch samochodowy? Gdzie znajdą się dodatkowe parkingi? Moim zdaniem inwestycja w tym miejscu to nieprzemyślana decyzja.

Jak deklaruje inwestor, RegalPark to nie tylko mieszkalny piętrowiec ale również powierzchnie użytkowe i biurowe. To zaś na pewno spowoduje jeszcze większy ruch samochodowy w tym rejonie.

Cała przestrzeń handlowo – usługowa zajmie 3731 m2. Parter inwestycji przeznaczony jest na sklepy i lokale handlowe różnych branż, natomiast lewe, dwupiętrowe skrzydło, zostało przeznaczone na lokale biurowe i usługowe o łącznej powierzchni ponad 1800 m2. To pierwszy w naszym mieście budynek, w którym będą się znajdowały biura klasy A: ciche windy, recepcja, konsjerż, open space – to rozwiązania, których do tej pory brakowało w Elblągu”.

Inwestor wskazuje, że na potrzeby mieszkańców bloku powstanie podziemny parking przeznaczony na 235 miejsc. Jednak czy to rozwiąże problemy postojowe dla samochodów w tym miejscu?

– Miasto wydając zgodę na budowę powinno zobowiązać inwestora do budowy odpowiednich dróg dojazdowych i wyjazdowych do obiektu oraz powiększenie przestrzeni parkingowych – pisze do nas mieszkaniec ul. Bażyńskiego.

Warto wspomnieć, że gdy w 2010 r. planowano w tym samym miejscu budowę galerii handlowej Porto 55, inwestor został zobowiązany do przebudowy układu komunikacyjnego.

Jak informował ówczesny inwestor, w ramach przygotowania do budowy, Sjaelso zawarło umowę z Miastem w sprawie przebudowy dróg przy galerii Porto 55, tak aby dojazd do niej był dogodny i nie powodował korkowania się okolicznych skrzyżowań. Dzięki planowanym zmianom po otwarciu Porto 55 w tym rejonie komunikacja znacznie się poprawi. Nowy plan przewiduje również wybudowanie dodatkowych miejsc parkingowych w okolicy obiektu.

– Dołożymy wszelkich starań, aby prace budowlane w tym rejonie miasta były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców Elbląga – zapewniał wówczas John Kristensen z firmy Sjaelso. – Będziemy informować mieszkańców o kolejnych etapach budowy na bieżąco.

Jak jest teraz?

Jarosław Kraiński z firmy Freedom Nieruchomości, odpowiedzialnej za inwestycję RegalPark unika jednoznacznej odpowiedzi.

– Nie można mówić o modernizacji czegoś co nie istnieje. Komunikacja do inwestycji Regal Park flat&business będzie bezkolizyjna i odbywać się będzie odrębnym, nowo wybudowanym wjazdem z ulicy Nowowiejskiej. Szczegółowy projekt inwestycji znajduje się w Departamencie Urbanistyki i Architektury – informuje nas Jarosław Kraiński.

W tej sprawie wystąpiliśmy o wyjaśnienia do Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Widzisz coś niepokojącego? Coś Cię denerwuje, drażni, masz jakiś problem? Pisz do nas na adres: faktyredakcja@gmail.com . Każdemu gwarantujemy anonimowość!

2 komentarze

  • IQ Reply

    21 lipca 2018 at 08:58

    Galeria źle, inny obiekt też nie dobrze! Mieszkańcy giga – baraków z Bażyńskiego wciąż niezadowoleni i trudno im pojąć, że tak wygląda zamieszkiwanie w mieście, a zwłaszcza w centralnej jego części. W Elblągu nikt nie ma okna z widokiem na morze, czy góry. Zamiast narzekać powinni się cieszyć, że wreszcie okolica nabierze jakiegoś (wielkomiejskiego) wyglądu.

  • mp Reply

    22 lipca 2018 at 09:55

    Redakcjo to piszą do Was mieszkańcy czy jakiś zgorzkniały emeryt z Bażyńsjiego?

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register