Prezydent Elbląga zaniepokojony. Napisał list do premier Beaty Szydło

Projekt modernizacji Parku Dolinka w Elblągu, który miał zostać finansowany z projektu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja jest zagrożony. Polski rząd nadal nie zatwierdził tego programu. To może oznaczać, że środki unijne przepadną. Miasto zaś nie zdoła samodzielnie zrealizować założonych zadań.

Program Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 został zaakceptowany przez międzynarodowy Wspólny Komitet Programujący, a następnie 8 grudnia 2016 r. przez Komisję Europejską. Do końca 2017 r. powinno nastąpić zatwierdzenie Programu przez polski rząd, tak aby formalnie uruchomić  środki.  Brak decyzji w tym zakresie grozi rozwiązaniem Programu i utratą szansy wsparcia terenów przygranicznych w postaci 62 milionów euro.

W marcu 2017 r. rozpoczął pracę Wspólny Sekretariat Techniczny w Olsztynie. Przeprowadzono szkolenia beneficjentów, zorganizowano forum poszukiwania partnerów. Samorządy rozpoczęły działania przygotowawcze. Elbląg w partnerstwie z Kaliningradem przygotował projekt „Rewitalizacja parków miejskich: Maksa Aschmanna w Kaliningradzie i Dolinka w Elblągu”, którego głównym celem jest promocja kultury lokalnej i zachowanie dziedzictwa przyrodniczego.

Projekt po stronie Gminy Miasto Elbląg dotyczy rewitalizacji Parku Dolinka w Elblągu, mieszczącego się wzdłuż rzeki Kumieli, na odcinku od ulicy Górnośląskiej do ulicy Spacerowej, poprzez utworzenie miejsc przyjaznych do sportu, rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców oraz turystów odwiedzających Elbląg.

–  Od początku kadencji przygotowywaliśmy się do tego programu. Mamy gotowy projekt rewitalizacji parku Dolinka, dokumentację i porozumienie o współpracy z Kaliningradem. Koszt planowanej w Elblągu inwestycji wynosi 5,5 mln złotych, z czego 90% mogłoby pochodzić z funduszy programu. Na dzisiaj jednak nie mamy informacji, czy program Polska – Rosja w ogóle ruszy. Wysłałem w tej sprawie jako prezydent Elbląga pismo do premier Beaty Szydło, wystąpiłem także w imieniu około 40 samorządów zrzeszonych w Euroregionie, bo nie mamy żadnych sygnałów, by coś się w sprawie umowy działo. A wiele samorządów liczy na te środki – podkreśla Prezydent Witold Wróblewski.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register