Radni zmienią nazwy czterech ulic w Elblągu. Są już projekty uchwał

Radni miejscy we wrześniu br. podejmą projekty uchwał w sprawie zmiany nazewnictwa ulic w Elblągu. Znikną te, którego według Instytutu Pamięci Narodowej propagują ustrój komunistyczny.

Spadną wkrótce tabliczki z nazwami na czterech elbląskich ulicach. Pojawią się nowi, „bezpieczni” patroni. Te zmiany odbywają się nie bez protestów i oburzenia samych elblążan, którzy zmian nie chcieli. Jednak Instytut Pamięci Narodowej jest nieugięty.

Tak więc nazwę ulicy Armii Ludowej zastąpi nazwa ul. Generała Władysława Andersa. Nazwę ulicy „Rodziny Nalazków” – „Józefa Wybickiego”. Nazwę ulicy „Kapitana Diaczenki” – „Starowiejską”. Pod młotek pójdzie też Leon Kruczkowski. Zastąpi go Zbigniew Herbert.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektów czterech uchwał, w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (Dz. U. z 2016 r. poz 744), obowiązujące nazwy nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować. Dotyczy to osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989, a także osób i organizacji, które po 1917 r. propagowały komunizm lub inny ustrój totalitarny oraz podejmowały działania inspirowane przez totalitarne państwa i sprzeczne z Polską racją stanu.

W ocenie Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa te cztery nazwy ulic w Elblągu powinny zostać zmienione jako wypełniające normę art. 1 ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

Mieszkańcy Elbląga do tej inicjatywy IPN podchodzili sceptycznie. Niechętnie brali udział  akcji ankietowej, którą prowadził w sprawie nowych nazw ulic elbląski Ratusz.

O tym więcej pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/elblazanie-nie-chca-sie-wypowiadac-na-temat-zmiany-ulic/

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register