Jak samodzielnie poradzić sobie z bólem zęba?

Ból zęba może pojawić się nawet, gdy ząb wygląda na zupełnie zdrowy. W takiej sytuacji powinno się niezwłocznie udać do dentysty, jednak zdarza się, że na wizytę trzeba poczekać kilka dni. Jak poradzić sobie z bólem w tym czasie?

Domowe sposoby na ból zęba skuteczniejsze od leków

Na http://wolniodbolu.pl/co-na-bol-zeba-najlepsze-domowe-sposoby/ można znaleźć liczne sposoby na likwidację bólu towarzyszącego chorobom zębów. Domowe sposoby są bowiem równie skuteczne co leki przeciwbólowe. Ponadto likwidują nie tylko ból, ale i zwalczają przyczyny jego pojawiania się.

Najczęściej poleca się goździki na ból zęba. Jeden lub dwa goździki należy rozgryźć i przycisnąć do bolącego zęba. Jeżeli w zębie jest duży ubytek bądź wypadła z niego plomba, goździk można wsunąć do dziury. Przyprawa, dzięki zawartości eugenolu, pomaga zwalczać stan zapalny, dzięki czemu ból przestaje się nasilać. Inny sposób na zmniejszenie bólu zęba to płukanie ust naparem z szałwii. Szałwia ma silne właściwości przeciwbakteryjne, dzięki czemu zabija bakterie próchnicze i nie dopuszcza do ich namnażania się.

W walce z bólem zęba skuteczny jest również propolis, czyli kit pszczeli. Propolis można stosować na różne sposoby. Najczęściej zaleca się żucie surowego kawałka pszczelego kitu, jednak równie dobrze można przyłożyć do bolącego zęba wacik nasączony propolisem.

Dlaczego zęby bolą?

Skąd bierze się ból zęba? Zęby bolą, gdy bakterie próchnicze zaatakują zakończenia nerwowe znajdujące się w uzębieniu. Ból oznacza, że stan zapalny jest poważny. Najczęściej konieczne jest zastosowanie leczenia endodontycznego, gdyż w przeciwnym razie pacjentowi grozi utrata zęba. W korzeniach bolącego trzonowca lub siekacza gromadzi się ropa, która w przypadku nieleczenia może doprowadzić do zapalenia tkanki otaczającej kości szczęki.

Wiele osób zastanawia się również, dlaczego boli mnie ząb, skoro nie mam widocznych ubytków. Odpowiedzią na to pytanie jest stan zapalny, który obejmuje korzenie zębów, lecz nie dotyczy korony. Zwykle tego typu ból pojawia się na skutek błędu stomatologa. Dentysta wypełnia plombą niedoczyszczony ubytek, przez co bakterie próchnicze nadal atakują ząb, lecz próchnica jest ukryta w głębi pod wypełnieniem. Na pierwszy rzut oka ząb wygląda na zdrowy, jednak stan zapalny może być na tyle poważny, że konieczne będzie usunięcie zęba. Często dzieje się tak, gdy dojdzie do powstania zgorzeli. W skrajnych przypadkach nieleczona zgorzel może doprowadzić do sepsy, czyli ogólnego zakażenia organizmu.

1 komentarz

  • Ernest Reply

    11 czerwca 2018 at 10:55

    Nie jestem przekonany czy domowe sposoby są skuteczne, poza tym co da niwelowanie bólu skoro problem wciąż jest. Najlepiej od razu udać się do specjalisty. Ja całe szczęście, odpukać, nie mam takiego problemu bo systematycznie chodzę na kontrolę do cmp dent i jak tylko się coś pojawi to od razu jest leczone.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register