Rembelski kontra Wróblewski. Pierwszy proces w trybie wyborczym

Prezydent Witold Wróblewski podkreśla, że jego ugrupowanie jest jedynym komitetem wyborczym wyborców w elbląskich wyborach samorządowych. Na te słowa zareagował Stefan Rembelski – kandydat Kukiz`15 na prezydenta Elbląga. Do sądu trafił pozew w trybie wyborczym.

Stefan Rembelski wskazuje, że również jego ugrupowanie – Kukiz`15 startuje jako komitet wyborczy wyborców. Słowa prezydenta miasta więc wprowadzają elblążan w błąd.

2 października br. złożył w elbląskim sądzie pozew w trybie wyborczym przeciwko Witoldowi Wróblewskiemu.

Jak czytamy w uzasadnieniu pozwu:

Powyższe stwierdzenia Witolda Wróblewskiego są nieprawdziwe. Bezpartyjnym komitetem wyborczym jest również nasz komitet o czym świadczy chociażby nazwą tj. Komitet Wyborczy Wyborców a ponadto powszechnie wiadome jest, że Kukiz 15 nie jest partią polityczną ale ruchem obywatelskim zainicjowany przez Pawła Kukiza i nie korzystającym z subwencji budżetowych.

Kandydatem komitetu wyborczego wyborców na Prezydenta Miasta jest ponadto wnioskodawca co Witold Wróblewski ignoruje.

Nieprawdziwe informacje rozpowszechniane przez Witolda Wróblewskiego mogą mieć znaczący wpływ na wynik wyborczy naszego komitetu ponieważ wprowadzają W błąd potencjalnych wyborców zainteresowanych odpartyjnieniem samorządu. Wypowiedzi te są szczególnie naganne ponadto z tego powodu ze kandydat na Prezydenta Miasta Witold Wróblewski jest oficjalnie popierany przez partię polityczne tj. PSL i SLD czego dowodzi m.in. publiczne poparcie kandydatury Witolda Wróblewskiego przez prezesa PSL Władysława Kosiniak Kamysza i przewodniczącego SLD Włodzimierza Czarzastego.”

Stefan Rembelski sporo zaryzykował, ponieważ nie jest pewne jak do takiej argumentacji podejdzie sąd. Przede wszystkim należy w pierwszej kolejności wskazać, że Witold Wróblewski kandyduje na prezydenta miasta Elbląga. Faktem też jest, że należy do PSL. Popierają zaś jego kandydaturę Ludowcy oraz SLD.

Natomiast inną kwestią jest sam KWW Witolda Wróblewskiego. To komitet wyborczy wyborców, który faktycznie nie jest, przynajmniej formalnie. powiązany z żadną partią polityczną. Ponadto PSL oraz SLD popierają kandydaturę Wróblewskiego na prezydenta miasta, nie zaś listy kandydatów na radnych z KWW Witolda Wróblewskiego. Konstrukcja może i skomplikowana, ale niezwykle ważna w tym sporze.

Kukiz`15 faktycznie partią polityczną nie jest. Jest jednak podmiotem, który aktywnie w polityce uczestniczy. Formacja Pawła Kukiza ma swoich posłów w polskim parlamencie. Siłą rzeczy, mimo iż formalnie Kukiz`15 partią polityczną nie jest, ma jednak swój polityczny kierunek i w krajowym życiu politycznym uczestniczy. Tworzą go politycy.

Jak do pozwu Stefana Rembelskiego podejdzie sąd? Zobaczymy wkrótce.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register