Robisz to na działce? Możesz dostać wysoki mandat!

Za nami pierwsze dni wiosny. Za chwilę w Elblągu uruchomiona zostanie sezonowa linia autobusowa nr 18, więc działkowcy wyruszą porządkować swoje ogródki. Przypominamy, że na terenie ogródków działkowych oraz w ogródkach prywatnych domów nie można palić odpadów zielonych.

Palenie liści, jak i palenie gałęzi na działkach, jest zabronione i grozi za to mandat do 500zł. Każdy działkowiec ma obowiązek wyposażenia swojej działki w kompostownik oraz wszyscy jesteśmy objęci obowiązkiem segregowania odpadów, w tym odpadów zielonych.

W marcu strażnicy Straży Miejskiej w Elblągu ukarali mandatem karnym dwóch działkowców za spalanie odpadów pochodzenia roślinnego.

– Przypominamy o obowiązującym zakazie spalania oraz informujemy, że wraz z nadejściem wiosny strażnicy częściej będą kontrolować elbląskie ROD-y – informuje Straż Miejska w Elblągu.

Jeśli jesteście posiadaczami działki w Elblągu te przepisy musicie znać. Odnoszą się nie tylko do ogródków działkowych, ale również do przydomowych ogródków. Warto o tym pamiętać, gdy będziemy organizowali akcję porządkową w swoich przydomowych ogrodach.

Spalanie liści, gałęzi i innych odpadów po pracach w ogrodzie jest całkowicie zabronione przez ustawę o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r. . Spalanie takich odpadów powoduje powstanie uciążliwego dymu, który zawiera szkodliwe substancje, takie jak tlenki azotu, tlenki siarki, dioksyny i furany. Te substancje mogą powodować podrażnienia dróg oddechowych, alergie, astmę, choroby układu krążenia i nowotwory . Spalanie odpadów w ogródku narusza też art. 144 Kodeksu Cywilnego, który mówi o tym, że powinniśmy się powstrzymywać od czynności, które w znaczącej mierze zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich .

Zamiast spalać odpady w ogródku, lepiej jest je kompostować lub oddawać do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK). Kompostowanie jest procesem naturalnym, który polega na rozkładzie materii organicznej przez mikroorganizmy i dżdżownice. Kompost jest cennym nawozem organicznym, który poprawia jakość i żyzność gleby. Kompostować można większość odpadów z ogrodu i kuchni, takich jak obierki warzyw i owoców, fusy z kawy i herbaty, skorupki jajek, liście, trawa i gałęzie. Oddawanie odpadów do PSZOK jest obowiązkiem każdego mieszkańca gminy. W PSZOK można oddać różne rodzaje odpadów, takie jak papier, szkło, plastik, metal, meble, sprzęt elektroniczny czy opony. Oddawanie odpadów do PSZOK jest bezpłatne i przyczynia się do ochrony środowiska i zmniejszenia ilości śmieci na wysypiskach .

Spalanie odpadów w ogródku nie jest dobrym rozwiązaniem dla nikogo. Jest to nielegalne i naraża nas na kary finansowe lub sądowe. Jest to też szkodliwe dla środowiska i zdrowia ludzi. Lepiej jest więc wykorzystać odpady w sposób ekologiczny i korzystny dla ogrodu. Kompostowanie lub oddawanie odpadów do PSZOK to proste i odpowiedzialne sposoby postępowania z odpadami w ogródku.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register