Rodzaje igieł dozujących w instalacjach montażowych

Specjalnie skonstruowane aplikatory stanowią ostatni element systemów dozowania cieczy. Pozwalają one na precyzyjne naniesienie płynu montażowego na powierzchnię roboczą. Istnieje kilka rodzajów tych części różniących się materiałem wykonania oraz zastosowaniem.

  • Igły dozujące z tworzyw sztucznych

Popularnym rozwiązaniem są igły dozujące z tworzywa sztucznego. Jednym z ich dostawców jest polska firma AMB Technic. Są to produkty o bardzo uniwersalnym przeznaczeniu, dzięki ich szerokiej kompatybilności z dostępnymi na rynku instalacjami do dozowania płynów.

Elementy te mogą być wykorzystywane do precyzyjnej aplikacji wszelkiego rodzaju past termoprzewodzących, silikonów, klejów oraz substancji uszczelniających. Są doskonałym wyborem w przypadku pracy ze związkami chemicznymi cechującymi się wysoką lepkością.

  • Metalowe igły z plastikową obudową

Wykonane z połączenia wysokiej jakości tworzyw sztucznych i metali końcówki aplikatorów są dostępne w szerokim zakresie długości. Umożliwiają pracę z powierzchniami, które wymagają głębszego sięgnięcia, by aplikować ciecz montażową. Przykładem są struktury rowkowate.

Ograniczeniem wynikającym z konstrukcji tych igieł dozujących jest ryzyko powstawania niepożądanych przepływów turbulentnych. Dlatego też są one przeznaczone do dozowania substancji o niższych lepkościach, poniżej 5000 mPas, np. klejów światłoutwardzalnych.

  • Końcówki dozujące z metalu

Zbudowane w całości z metalu elementy charakteryzują się wysoką wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Dużą zaletą jest możliwość konstruowania końcówek o długościach rzędu 100 mm. Pozwala to na dotarcie w najgłębsze miejsca.

Wadą tych rozwiązań może być cena, która jest wyższa niż produktów wykonanych z użyciem tworzyw sztucznych. Nie można ich również stosować do dozowania płynów montażowych o wysokiej lepkości. Są dedykowane do aplikacji np. rozpuszczalników i olejów przemysłowych.

  • Elementy igłowe z pędzelkiem

Specyficzne rozwiązania, gdzie konieczne jest rozprowadzenie substancji roboczej po dużej powierzchni, wymagają stosowania igieł dozujących z pędzelkiem. Są doskonałym wyborem w przypadku rozsmarowywania wszelkiego rodzaju smarów o ograniczonej utwardzalności.

Końcówki są wykonane z plastikowego włosia, dzięki czemu można dobrać je zgodnie z wymaganiami dotyczącymi sztywności, miękkości oraz docelowego przepływu. Ich zastosowanie pozwala na uzyskanie pozytywnego zjawiska tzw. klinu smarowego.

  • Specjalistyczne igły z wkładką teflonową

Zastosowanie doskonałej jakości teflonu do budowy końcówek roboczych pozwala na uzyskanie elementów, do których nie przywierają żadne substancje. Wszystko dzięki dużej kompatybilności chemicznej tego materiału. Ich wadą jest bardzo wysoka cena produkcji.

Wykorzystanie powłoki teflonowej minimalizuje ryzyko stwardnienia cieczy klejącej wewnątrz struktury aplikatora. Z tego powodu są one rekomendowane do pracy z wymagającymi klejami cyjanoakrylowymi oraz anaerobowymi, które katalizują się w kontakcie z metalem.

  • Giętkie igły dozujące dla przemysłu

Jednym z ciekawszych rozwiązań są również elementy igłowe, których kapilara jest wykonana z polipropylenu. Dzięki swojej elastyczność sprawdzają się doskonale w zetknięciu z delikatnymi powierzchniami, które mogą być łatwo uszkodzone przez metalowe końcówki.

Do wad można zaliczyć małą powtarzalność pozycjonowania, która jest spowodowana elastycznym zakończeniem wężyka. Należy mieć to na względzie, decydując się na tej klasy rozwiązania. Redukują one jednak ryzyko zniszczenia powierzchni o niskiej chropowatości.

  • Profesjonalne igły dozujące do montażu

Systemy dozowania płynów montażowych to instalacje zapewniające wysoką precyzję aplikacji klejów i uszczelniaczy. Jeżeli szukasz profesjonalnych rozwiązań w tym zakresie, powinieneś zainteresować się igłami dozującymi oferowanymi przez AMB Technic.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register