Rondo w Elblągu będzie nosiło nazwę ukraińskiego miasta

Nowe rondo „ósemkowe”, u zbiegu ulic Konopnickiej i Niepodległości będzie nosiło nazwę „Tarnopol”. Taki projekt uchwały przyjmie we wrześniu Rada Miasta Elbląga. Tarnopol to partnerskie miasto Elbląga, położone obecnie na Ukrainie. Kiedyś znajdowało się w granicach Polski.

W wyniku zakończonej inwestycji drogowej polegającej na przebudowie ul. Marii Konopnickiej wraz ze skrzyżowaniem z ul. Niepodległości, powstało rondo któremu należy nadać nazwę. Prezydent Miasta Elbląga zaproponował, aby nosiło nazwę wywodzącą się od nazwy miasta partnerskiego – Tarnopol.

Elbląg i Tarnopol z powodzeniem prowadzą współpracę międzynarodową samorządów, która obejmuje m.in. działania w zakresie kultury, sportu, turystyki, kontaktów i wymiany młodzieżowej. W tym roku, w obydwu miastach, w sposób szczególny, obchodzona jest 25 rocznica podpisania oficjalnej umowy o współpracy partnerskiej, która miała miejsce w dniu 27.06.1992r. Jednym z elementów programu jubileuszowych obchodów w Elblągu jest nadanie nazwy: Rondo Tarnopol.

TARNOPOL (Ternopil) to miasto obwodowe w zachodniej Ukrainie, na Wyżynie Podolskiej, nad rzeką Seret (dopływ Dniestru) liczące 230 tys. mieszkańców. Osada ruska na terenie księstwa halicko-włodzimierskiego, włączonego do Polski w drugiej połowie XIV w. Zniszczona przez najazd mongolsko-tatarski. Na jej miejscu powstało miasto założone przez hetmana Jana Amora Tarnowskiego, który w 1540 r. uzyskał przywilej lokacyjny od króla Zygmunta I Starego. W okresie międzywojennym w odrodzonej Polsce, od 1921 stolica województwa. W 1945 r. włączony do Ukraińskiej SRR., natomiast od 1991r. w granicach niepodległej Ukrainy.

Tarnopol jest znaczącym ośrodkiem kulturalnym (muzeum, teatry), oświatowym (szkoły wyższe) i przemysłowym (zakłady przemysłu cukrowniczego, mięsnego, bawełnianego, chemicznego, maszynowego, meblarskiego i ceramicznego), a także ważnym węzłem komunikacyjnym z portem lotniczym.

Wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Komisję ds. nadawania nazw w Elblągu.

fot. zdjęcie archiwalne – budowa ronda.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register