Sprawdzone sposoby na upał

Domowe sposoby na upały pozwolą ci przetrwać, gdy żar leje się z nieba. Podpowiadamy, jak skutecznie schłodzić organizm, a także jak bez pomocy klimatyzatorów zmniejszyć temperaturę w domu. Oto proste sposoby na upał.

Sposoby na upały przyniosą ulgę, gdy na dworze panują saharyjskie warunki. Warto wiedzieć, że w czasie upałów należy zadbać nie tylko o schłodzenie organizmu, lecz także pomieszczenia, w którym się przebywa. Wówczas będzie znacznie łatwiej znieść upały.

Sposobem na upał w domu jest rozwieszenie w nim mokrych prześcieradeł

W czasie upałów mieszkanie nagrzewa się i czasem jest w nim dużo wyższa temperatura niż na zewnątrz. Jednak zasłonięcie okien od nasłonecznionej strony może nie wystarczyć. W takiej sytuacji na suszarce można rozwiesić mokre prześcieradła lub rozstawić miski z wodą. Parująca woda sprawi, że w domu będzie trochę chłodniej. Warto wiedzieć, że podczas saharyjskich upałów otwieranie wszystkich okien w domu nie jest najlepszym rozwiązaniem. W tym czasie okna znajdujące się od południowej oraz zachodniej strony powinny być zamknięte, by nie wpuszczać gorącego powietrza do środka mieszkania. Wszystkie okna można otworzyć wieczorem, by wypuścić całe ciepło zgromadzone w ciągu dnia, a wpuścić chłodniejsze powietrze.

W czasie upałów pij wodę lub herbatę z solą

Wraz z potem, prócz ciepła, usuwasz z organizmu wodę i sole mineralne. Niedobór soli nie jest sprawą błahą, zaburza bowiem funkcjonowanie całego organizmu – narasta wtedy osłabienie i wyczerpanie, pojawia się niepokój, brak apetytu, nudności, mogą łapać cię skurcze łydek. Dlatego nie unikaj soli – szczyptę rozpuszczaj w szklance wody lub dosalaj pożywienie. Warto wiedzieć, że podczas rejsów morskich czy nawet regat na jeziorach pije się gorącą herbatę z solą. Tę metodę stosują także przewodnicy górscy. Podczas upałów lepiej unikaj alkoholu i kofeiny. Pamiętaj! Nie pij zimnych napojów, ale gorące!

Kostki lodu szybko przyniosą ulgę w czasie skwaru

Innym sprawdzonym sposobem na upały są kostki lodu w półmisku. Wystarczy postawić je na stole, a w domu od razu zrobi się chłodniej. Do półmiska można dodać listki aromatycznej mięty czy plastry cytryny. Wówczas w powietrzu poczujemy nie tylko przyjemny chłód, lecz także orzeźwienie.Jeśli nie masz kostek lodu, włóż butelki z wodą do zamrażalnika na dwie-trzy godziny. Następnie wyjmij je i postaw na stole. Przyniosą podobny efekt.

W czasie upałów sięgaj po arbuzy i ogórki

W czasie upałów lepiej pić wodę zmieszaną z czymś niż tę w czystej postaci. Wówczas dłużej zostanie ona w organizmie. Poza sokami czy herbatą można sięgnąć po warzywa i owoce, które w większości składają się z wody, np. arbuza czy ogórka.

Gdy z nieba leje się żar, pomogą okłady z wilgotnych ręczników

W czasie upałów ulgę mogą przynieść chłodne (ale nie zimne) okłady z wilgotnych ręczników. Parująca woda schłodzi ciało tak, jak pot, a nasz organizm się nie odwodni.

Sposobem na upał jest zwiewne ubranie

Podczas upałów zwrócić uwagę na ubiór. Wybieraj rzeczy jasne, lekkie, uszyte z naturalnych tkanin. Gdy planujesz spędzenie całego dnia na powietrzu, nawet gdy jesteś ubrana od stóp do głów, smaruj całe ciało preparatem z filtrem przeciwsłonecznym UVA i UVB (tylko flanela zatrzymuje 99,5 proc. szkodliwego promieniowania ultrafioletowego, natomiast cienka bawełna – zaledwie 50 proc.). Na nogi zakładaj przewiewne, szmaciane lub skórzane sandały, zawsze osłaniaj głowę i oczy.

http://www.poradnikzdrowie.pl, foto: pixabay.com

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register