Stabilizacja kręgosłupa – 5 zabiegów

Kręgosłup jest elementem układu ruchu często ulegającym przeciążeniom i urazom. Wskutek kontuzji lub unieruchomienia traci on swoją stabilność. Wtedy jest narażony na dyskopatie i inne nieprawidłowości. Aby temu zapobiec, warto zadbać o stabilizację kręgosłupa. Jest ona ważna zarówno w codziennych aktywnościach, jak i w sporcie. W doborze odpowiednich technik leczenia pomoże lekarz lub fizjoterapeuta.

Najskuteczniejsze techniki stabilizacji kręgosłupa

W zależności od przyczyny niestabilności stawów międzykręgowych wyróżnia się wiele metod leczenia. Należą do nich techniki operacyjne i zachowawcze.

Decyzję o sposobie postępowania zawsze podejmuje specjalista na podstawie wykonanych badań. Duże znaczenie ma również stopień niestabilności i występujące objawy. Do najczęściej wykonywanych zabiegów stabilizacji kręgosłupa należą:

1. PLIF – metoda operacyjna polegająca na wprowadzeniu implantu w miejsce uszkodzonego dysku z dojściem od tylnej strony kręgosłupa. Korzenie nerwowe zostają odsunięte i umieszczone po bokach.

2. TLIF – stabilizacja chirurgiczna wykonywana od strony bocznej, bez odsuwania korzeni nerwowych.

3. ALIF – operacyjne ustabilizowanie kręgosłupa od strony przedniej. 

4. XLIF – chirurgiczna stabilizacja międzytrzonowa wykonana przez mięsień lędźwiowy od strony bocznej.

5. Ćwiczenia stabilizacyjne – metoda nieoperacyjna dla osób o mniejszym stopniu niestabilności stawów międzykręgowych.

Co sprzyja odzyskaniu stabilności kręgosłupa?

Po każdym z wymienionych zabiegów operacyjnych wymagane jest odpowiednie postępowanie. Pozwoli to szybciej wrócić do sprawności i zmniejszy dolegliwości bólowe. Do najważniejszych zaleceń zarówno po operacjach, jak i w leczeniu nieoperacyjnym zalicza się:

  • Dobry materac do snu 

Prawidłowe podłoże do snu będzie podpierać kręgosłup, zachowując jego naturalne ustawienie. Jest to możliwe dzięki dopasowaniu się do budowy anatomicznej każdego użytkownika. Materac dobrze wspierający leczenie i rehabilitację powinien mieć właściwą elastyczność i sprężystość. Rozmiarowo dla osób indywidualnych najczęściej są wybierane materace 90×200 renomowanej marki Hilding Anders, które znajdziesz na: https://sleepinghouse.pl/134-materace-90×200

  • Odciążającą pozycję do snu

Zalecaną pozycją do snu dla osób po zabiegach operacyjnych w obrębie kręgosłupa jest leżenie na boku. Sprawdza się ono także u osób z bólami pleców. 

  • Ćwiczenia dostosowane przez fizjoterapeutę

Regularnie wykonywane ćwiczenia pomogą na nowo zbudować stabilność stawów kręgosłupa.

Praktyczne rozwiązania w trosce o kręgosłup 

Z zabiegami związanymi ze stabilizacją kręgosłupa łączy się też poszukiwanie indywidualnych rozwiązań dla każdego pacjenta. Jest tak w przypadku osób, dla których istnieje konieczność poszukiwania materaca do łóżka podwójnego. W jaki sposób i gdzie znaleźć taki model, który będzie dobrze działał niezależnie od różnic w budowie ciała i w kondycji kręgosłupa? W takim przypadku godne polecenia są np. materace dla par w Elblągu. Działają one zarówno jako wsparcie rekonwalescencji po zabiegu, jak i profilaktycznie

Dodatkowo warto też dostosować sobie miejsce pracy do własnych potrzeb. Ustawienie prawidłowej wysokości fotela biurowego pozwoli dobrze zabezpieczyć kręgosłup o zmniejszonej stabilności i poprawi komfort pracy. Wszystkie te zalecenia pozwolą zmniejszyć dolegliwości bólowe, dlatego warto wprowadzić korzystne dla układu ruchu rozwiązania do swojego domu i pracy. 

1 komentarz

  • Maciej Reply

    20 stycznia 2022 at 11:41

    Ja od jakiegoś czasu chodzę do kręgarza i bardzo mi pomógł na mój schorowany kręgosłup. Jednak polecił mi zmianę materaca bo stwierdził, że śpię na za twardym 🙂 od jakiegoś czasu śpię na na Hilding Conga i jest jeszcze lepiej!

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register