Uczniowie z I LO w biznesie „Na 5-tkę”

20 czerwca, w Lublinie, odbył się finał konkursu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, pod nazwą – „Start-up na 5-tkę”. Spośród pięciu finałowych drużyn, reprezentujących pięć województw wschodniej Polski, drużyna I Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu okazała się najlepsza.

Aleksandra Stankiewicz z klasy Id, o profilu matematyczno-fizycznym oraz Małgorzata Wojciechowska i Amadeusz Tuszyński z klasy Ic, biologiczno-chemicznej, przygotowali specjalnie uproszczony „wniosku o dofinansowanie” i przedstawili w nim swój pomysł na biznes.

– Opracowaliśmy wirtualną przymierzalnię ubrań – tłumaczyła Aleksandra Stankiewicz. – Wystarczy przesłać w Internecie swoje rozmiary i zobaczymy na zdjęciu panoramicznym, jak wybrane przez nas ubranie na nas leży.

Ich projekt spodobał się ekspertom. Jedyny mankament, jaki w nim znaleźli, to taki, że pomysłu nie można opatentować i natychmiast zostanie skopiowany przez sklepy internetowe z odzieżą.

W finałowym etapie konkursu, zwycięskie drużyny zaprezentowały swoje pomysły przed panelem ekspertów. Wybór miejsca nie był przypadkowy, ponieważ właśnie w Lublinie działa jedna z trzech pilotażowych platform startowych POPW – Connect.

Grono ekspertów współpracujących na co dzień ze start-upami wskazało mocne i słabe strony projektów oraz oceniło biznesowy i ekonomiczny potencjał finałowych pomysłów. Uczestnicy mieli szansę sprawdzić, jak w praktyce działają platformy start-upowe, dowiedzieć się jakie wyzwania stoją przed młodymi przedsiębiorcami i jakie instrumenty wspierające początkującego star-upowca można wykorzystać na drodze do własnego biznesu.

– Cieszę się widząc zainteresowanie, jakie budzi tematyka platform startowych wśród młodych mieszkańców Polski Wschodniej. Daje to nadzieję, że wielu z nich będzie chciało rozpocząć i prowadzić samodzielną działalność właśnie w tym makroregionie. Myślę, że spotkanie z ekspertami i praktykami biznesu będzie znakomitą okazją do zdobycia cennej wiedzy i poznania doświadczeń na temat sposobów na zaistnienie z sukcesem na rynku. Spotkanie w Lublinie ma uczniom również pokazać, jaką pomoc mogą uzyskać z funduszy europejskich Programu Polska Wschodnia. Wszystkim zespołom, które podjęły wyzwanie, życzę odwagi oraz determinacji w realizowaniu swoich pomysłów, które – przy odpowiednim wsparciu – mogą stać się w przyszłości innowacyjnymi produktami, unikalnymi usługami czy nowatorskimi rozwiązaniami – powiedział wiceszef resortu rozwoju Adam Hamryszczak, honorowy gość konkursu.

Konkurs stanowi podsumowanie wiedzy oraz umiejętności zdobytych podczas „Lekcji o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość”, przeprowadzonych z inicjatywy Ministerstwa Rozwoju pomiędzy lutym, a kwietniem 2017 roku, w ponad 300 szkołach ponadgimnazjalnych Polski Wschodniej.

– Nie spodziewałam się, że zajmiemy I miejsce, ponieważ konkurencja była bardzo duża. Młodzi ludzie mają naprawdę niesamowite pomysły i wykazują się ogromnym zaangażowaniem w powierzone im zadania, czego najlepszym przykładem są uczniowie I LO. – powiedziała Janina Mazuś, przygotowująca uczniów do konkursu, nauczycielka geografii i podstaw przedsiębiorczości w Zespole Szkół Ogólnokształcących.

Anna Luiza Górecka, rzecznik prasowy ZSO

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register