W Warszawie żyje się najlepiej

Fundacja Schumana ogosiła ranking i raport “Zrównoważony rozwój miast”, w którym zestawiono aż 66 polskich miast na prawach powiatu.

Ranking uwzględnia takie obszary funkcjonowania jak gospodarka, społeczeństwo, środowisko i polityka – czyli cztery wymiary zrównoważonego rozwoju, które decydują o jakości życia.

Marcin Zaborowski, prezes Fundacji Schumana uważa, że niektóre Polskie miasta dorównują jakością życia Europie Zachodniej.

Mieszkałem w wielu europejskich miastach i z moich obserwacji życia codziennego wynika, że Warszawa jest równie zielona jak Berlin, lepiej skomunikowana niż Londyn i czystsza niż Paryż. Gdańsk dorównuje atmosferą hanzeatyckim miastom Europy Północnej, a Wrocław błyskawicznie odzyskuje swoją magiczną atmosferę.

– ocenia Zaborowski.

Lider rankingu – Warszawa – zdobył 534 punkty na 1000 możliwych do uzyskania. Spośród metropolii wysokie noty uzyskały także Gdańsk, Kraków i Poznań. Wśród miast od 100 do 300 tys. mieszkańców, oprócz wspomnianej Bielsko-Białej dobry wynik uzyskały także Gdynia (10. miejsce) oraz Tychy (11. miejsce). Tychy zajęły także najwyższą lokatę pośród miast Górnego Śląska.

Iga Kamocka, koordynator projektu Europolis w Fundacji Schumana podkreśla, że rankingu nie nalezy traktować jako wyrocznię, “ale punkt odniesienia do rozmowy o rozwoju polskich miast”.

raport schumana
Warszawa liderem rankingu (1. miejsce).

Dlaczego?

Największe atuty stolicy to silna gospodarka i dobre warunki do życia. To tutaj jest najwięcej firm i inwestycji, relatywnie wysokie zarobki. Warszawa jest także jednym z niewielu polskich miast, któremu stale i wyraźnie przybywa mieszkańców. Jest także miastem zielonym. Prawie jedną czwartą powierzchni zajmują lasy i parki. Duże kompleksy zieleni znajdują się w centrum lub w jego pobliżu – jak np. będące swego rodzaju „hyde parkiem” Pole Mokotowskie czy zielony, w ogóle nieuregulowany prawy brzeg Wisły. W ostatnich latach ożywione zostały obszary przylegające do rzeki, które stały się powszechnie dostępne dla mieszkańców. Zbudowano bulwary i dano możliwość otwierania barów, czy restauracji. Poruszanie się po mieście ułatwia jedna z najlepiej zorganizowanych w Polsce i całkiem przyzwoita w skali europejskiej komunikacja miejska. Przez kilka ostatnich lat bardzo rozwinął się system rowerów miejskich Veturilo, który został odnotowany nawet w światowych rankingach. Niestety znaczna ilość samochodów oraz zakłady przemysłowe zatruwają powietrze. Warszawiacy zużywają także bardzo dużo prądu i produkują znaczne ilości śmieci. Minusem jest też mały obszar miasta objęty planami zagospodarowania przestrzennego – jest to mniej niż 20% powierzchni. W połączeniu z bałaganem własnościowym spowodowanym efektem tzw. „dekretu Bieruta” znacznie utrudnia do planowanie rozwoju przestrzennego stolicy.

Sopot – mały, ale atrakcyjny (2. miejsce). Zaraz za niespełna dwumilionową stolicą uplasowało się to zaledwie 37-tysięczne nadmorskie miasto. O jego sukcesie decyduje położenie w obrębie Trójmiasta i duża liczba turystów, sprzyjająca tworzeniu silnej gospodarki lokalnej, powstawaniu dużej liczby firm oraz napływowi inwestycji. Co ciekawe, Sopot jest miastem najbardziej lubianym na Facebooku – na 1.000 mieszkańców przypada aż 885 lajków.

Bielsko-Biała. Niska emisja i e-administracja (3. miejsce). Do wysokiej pozycji miasta przyczyniły się dobre wyniki w kategorii środowisko. Zdecydowały o tym m.in. niska emisja oraz znaczna liczba terenów zielonych – Bielsko-Biała leży u podnóży Beskidu Śląskiego i Małego. Ponadto prawie wszyscy radni w mieście mają wyższe wykształcenie, w radzie miasta jest też względna równowaga pomiędzy mężczyznami i kobietami.

Gdańsk. Szansa na polską Kopenhagę (4. miejsce). Zajął wysoką, czwartą pozycję. Regularnie wygrywa plebiscyty na polskie miasto najbardziej przyjazne rowerzystom. To tutaj pojawiły się pierwsze liczne „śluzy” rowerowe, kontrapasy, a sieć ścieżek liczy już prawie 600 km. Do tego w znacznej części miasta wprowadzono strefę spokojnego ruchu z maksymalną prędkością 30km/h, co przy okazji pozwoliło pozbyć się kilku tysięcy zbędnych znaków drogowych.

Kraków. Dużo atutów, ale zatrute powietrze (5. miejsce). Kilka lat temu wyprzedził Łódź pod względem liczby mieszkańców i jest teraz drugim, najludniejszym miastem w Polsce. Krakowianie dobrze radzą sobie z Internetem, korzystając na dużą skalę z e-administracji oraz rozliczeń podatków przez e-deklaracje. Niskie jest bezrobocie. Kraków, obok Sopotu to miasto przyciągające najwięcej turystów. Najpoważniejszym problemem jest oczywiście smog – Kraków należy do najbardziej zanieczyszczonych nie tylko w Polsce, ale w całej Europie.

Poznań. Miasto przedsiębiorcze (6. miejsce). Na 10.000 mieszkańców przypada rocznie aż 261 nowych przedsiębiorców. Lepiej jest tylko w Warszawie. W Poznaniu chętnie inwestują także zagraniczne firmy. Wyraźnie lepsze od średniej krajowej są tu zarobki, a bezrobocie należy do najniższych w kraju. Miasto kładzie nacisk na edukację ekologiczną mieszkańców. Od kilku lat Poznań realizuje projekt „Trzymaj ciepło”, który uczy mieszkańców jak oszczędzać energię ocieplając domy i mieszkania.

Ranking ‘Europolis’ 66 polskich miast został przygotowywany na zlecenie Fundacji Schumana i Fundacji Konrada Adenauera przez Politykę INSIGHT. Partnerami raportu są: Orange Polska, Siemens, Veolia Energia Polska S.A., a patronami medialnymi Gazeta Wyborcza, Tygodnik Polityka, Urbnews, Wspólnota oraz smart-grids.pl Powyższą informację przygotowano na podstawie Raportu „Europolis. Zrównoważony rozwój miast”, którego autorami są Piotr Arak i Marta Kusterka-Jefmańska. Ranking 66 polskich miast został ogłoszony podczas konferencji ‘Europolis’ 3 czerwca, w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Pełny tekst raportu oraz ranking Europolis dostępne są na www.schuman.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register