Widzisz ten znaczek? Ustąp miejsca!

W pojazdach komunikacji miejskiej pojawiły się ulotki promujące akcję „Jestem w drodze”. To akcja odnosząca problem kobiet w ciąży, które często w komunikacji miejskiej są dla innych “niewidzialne”.

Jej organizatorem jest fundacja (o tej samej nazwie) założona przez dwie mamy. Każda przyszła mama może od fundacji otrzymać specjalny bezpłatny znaczek, który będzie mogła umieścić w widocznym miejscu w trakcie podróży komunikacją miejską. Zarząd Transportu Miejskiego gorąco zachęca wszystkich pasażerów do ustępowania miejsca kobietom noszącym ten znaczek.

Wiele przyszłych mam często ma trudności ze znalezieniem wolnego miejsca w komunikacji miejskiej czy pierwszeństwem w kolejce (w sklepie, aptece, urzędzie, na poczcie czy u lekarza). Wynika to z faktu, że nie każdy potrafi rozpoznać czy kobieta spodziewa się dziecka. Szczególnie na początku, kiedy ciąża nie jest jeszcze widoczna.

Celem  akcji „Jestem w drodze” jest dyskretne i zarazem skuteczne uświadomienie innym, że kobieta zostanie mamą. Dlatego też fundacja stworzyła  bezpłatny znaczek, dzięki któremu ciężarna będzie mogła w prosty i nienarzucający się sposób poinformować otoczenie o swoim stanie. Znaczek to najprostsza forma, która jednocześnie usuwa podstawową barierę – wahanie czy kobieta jest w ciąży.

By otrzymać znaczek przyszła mama powinna wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie fundacji. Po potwierdzeniu zamówienia, w przeciągu kilku dni przesyłka ze znaczkiem dotrze do zamawiającej.

Na podstawie wielu doświadczeń sprawdzono, że ludzie chętnie pomagają kobietom w ciąży, gdy dostaną odpowiedni impuls. Dlatego też rozwiązanie zaproponowane przez  Fundację „Jestem w drodze” ma za zadanie usunąć podstawą barierę, jaką jest wahanie otoczenia czy kobieta rzeczywiście spodziewa się dziecka.

Więcej informacji o akcji znajduje się na stronie www.jestemwdrodze.pl lub www.facebook.com/jestemwdrodze.  

 

źródło: http://www.ztm.waw.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register