POLIN – Europejskim Muzeum Roku 2016!

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zostało wyróżnione prestiżową nagrodą European Museum of the Year Award 2016 (Europejskie Muzeum Roku 2016). 

9 kwietnia w hiszpańskim San Sebastian nagrodę z rąk organizatorów odebrał dyrektor Muzeum POLIN, prof. Dariusz Stola. Tym samym na najbliższy rok do Warszawy trafiła statuetka The Egg (Jajo) autorstwa legendarnego angielskiego rzeźbiarza Henry’ego Moore’a, która przyznawana jest laureatom EMYA.

W tegorocznej edycji oprócz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN o tytuł najlepszej placówki Europy ubiegało się 49 kandydatów z 24 krajów.

Konkurs o miano Europejskiego Muzeum Roku został zainicjowany pod auspicjami Komisji Europejskiej w 1977 roku, by promować najlepsze pośród europejskich muzeów i zachęcać je do innowacji.

Celem organizatorów jest docenienie placówek, które starają się najlepiej służyć społeczeństwu, wychodząc poza tradycyjne udostępnianie kolekcji. Jurorzy konkursu analizują nowe muzea i projekty, które mogą wywrzeć znaczący wpływ na inne instytucje w kraju i za granicą.

W konkursie wyróżniono także Europejskie Centrum Solidarności z Gdańska, które otrzymało Nagrodę Muzealną Rady Europy (Council of Europe Museum Prize).

 

źródło: http://www.kulturalna.warszawa.pl,

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register