Wielka Sobota. Święcenie pokarmów i ostatni dzień na zakupy
W Wielką Sobotę w kościołach święcony jest ogień, paschał i woda chrzcielna oraz pokarmy wielkanocne, przynoszone przez wiernych. Odnawiane są także przyrzeczenia sakramentu chrztu świętego. To także ostatni moment na…zrobienie zakupów.
Dla chrześcijan Wielka Sobota to dzień nadziei i oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. Wierni udają się do kościoła, by święcić pokarmy. Nie odprawia się mszy świętej.
Obrzęd błogosławienia pokarmów wielkanocnych był znany w Kościele Wschodnim i Zachodnim już w VIII wieku. W Polsce pojawił się w 15. stuleciu. Początkowo święcono wyłącznie baranka, później także mięso, jaja, ser, masło, ryby oraz liczne przyprawy i zioła.
Uroczystości Wielkiej Soboty kończą się mszą Wigilii Paschalnej. Zmartwychwstanie Chrystusa obwieszcza bicie dzwonów i śpiew radosnego Alleluja.
W Wielką Sobotę wierni do późnych godzin wieczornych odwiedzają w kościołach symboliczne groby Chrystusa. Zwyczaj ich urządzania wprowadził w naszym kraju w XII wieku zakon bożogrobców – Kanoników Regularnych Stróżów Bożego Grobu Jerozolimskiego.
Wielka Sobota to także ostatni dzień, kiedy możemy jeszcze zrobić zakupy. Warto pamiętać, że większość sklepów będzie dziś otwartych krócej. W niedzielę i poniedziałek to dni wolne od pracy, więc większość sklepów będzie nieczynnych.
0 komentarzy