19 maja – Dzień Dobrych Uczynków

19 maja obchodzimy Dzień Dobrych Uczynków czyli święto społecznych i bezinteresownych działań. Altruizm nie jest w modzie, każdy goni za swoim, ale może warto się rozejrzeć i nie myśleć tylko o sobie?

Pomysłodawcą tej akcji jest Fundacja Ekologiczna Arka, która zachęca do czynienia dobrych uczynków na rzecz ludzi, zwierząt lub środowiska naturalnego. Oczywiście można się zastanawiać co to jest dobry uczynek, czy się opłaca, po co to robić, dla kogo… A może trzeba się po prostu rozejrzeć wokół siebie i działać, nie czekając na zachętę!

Jak pisał Cyprian Kamil Norwid:

„Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie,
Dwie tylko: poezja i dobroć… i więcej nic… „

Jednym z przykładów czynienia dobrych uczynków jest oczywiście wolontariat (łac. voluntarius – dobrowolny) czyli dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych. Wolontariusz często kojarzy nam się z młodym człowiekiem z identyfikatorem i puszką w ręku, zbierającym pieniądze na jakiś szczytny cel. Ta dobrze widoczna na ulicach grupa jest jednak w zdecydowanej mniejszości. Większość wolonatriuszy to osoby, które działają dyskretnie i są mało widoczne w przestrzeni publicznej. To wszyscy ci, którzy odwiedzają hospicja, organizują festiwale, akcje społeczne, wyprowadzają na spacer psy w schroniskach i podejmują wiele innych, mało eksponowanych lecz niezwykle wartościowych działań. Warto również zauważyć, że wolontariusz, wbrew stereotypowym skojarzeniom, to nie tylko nastolatek lub student. Tego rodzaju aktywność możliwa jest w każdym wieku. Na każdym etapie życia z powodzeniem znajdziemy formę wolontariatu, odpowiadającą naszym możliwościom i doświadczeniom.

A czy ty spełniłeś ostatnio jakiś dobry uczynek?

źródło: ekokalendarz.pl, foto: pixabay.com

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register