5 skutecznych porad przy łuszczycy!

Łuszczyca to choroba skóry dotykająca duży odsetek naszej populacji. Jest to schorzenie o podłożu autoimmunologicznym. Przypadłość ta cechuje się okresami zaostrzenia objawów i remisji. O ile nie znaleziono do tej pory skutecznej metody na całkowite wyleczenie, o tyle można stosować się do porad, które znacznie ułatwiają życie chorego na łuszczycę. Co warto wiedzieć o postępowaniu w trakcie choroby?

Odpowiednia pielęgnacja skóry

Skóra osób chorych na łuszczycę jest niezwykle wrażliwa. W związku z tym, by łagodzić objawy i podnieść komfort życia, należy przestrzegać kilku prostych zasad. Pierwsza z nich odnosi się do codziennej higieny. Lepiej wziąć szybki prysznic, niż kąpiel, która dodatkowo będzie wysuszać skórę. Jedynym odstępstwem od tej reguły są kąpiele lecznicze przy użyciu soli bocheńskiej lub iwonickiej. Kąpiel taką z powodzeniem możemy odbyć w domowej wannie, stosując odpowiednie proporcje. Oprócz tego chorzy na łuszczycę powinni unikać kosmetyków perfumowanych i zawierających mocne środki myjące. Po każdym myciu warto stosować kremy, balsamy i emulsje nawilżające.

Zadbaj o właściwy skład kosmetyków

Kosmetyki stosowane na co dzień, powinny zapewniać właściwy poziom nawilżenia skóry, bez jej podrażniania. Oprócz tego warto, by znajdowały się w nich składniki pomagające odbudować naturalną barierę ochronną skóry. W związku z tym, w kosmetykach do skóry z łuszczycą powinniśmy szukać emolientów, mocznika, ceramidów. Dobrze jest też szukać składników o działaniu przeciwzapalnym takich jak alantoina, bisabolol, czy betaina.

Stawiaj na odpowiednią odzież

Odzież też ma znaczenie dla poprawy jakości życia osoby chorej na łuszczycę. Warto wiedzieć, że niektóre z materiałów mogą powodować podrażnienia, a co zza tym idzie narastanie łusek łuszczycowych i pogorszenie stanu skóry. Do materiałów takich należą między innymi wełna i len, które są dość szorstkie w zetknięciu ze skórą i mogą powodować otarcia. Najlepiej jest stawiać na dość luźne, zwiewne i oddychające, naturalne tkaniny np. jedwab.

Zweryfikuj swoją dietę

Dieta ma ogromny wpływ na działanie organizmu i niewłaściwy sposób odżywiania może prowadzić do zaostrzenia objawów i ogólnego pogorszenia stanu chorego. Dieta w przebiegu łuszczycy powinna być bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 oraz witaminy A, D i E. Chory powinien więc częściej spożywać ryby i owoce morza, świeże warzywa i owoce (marchew, czosnek, cytrusy) oraz zdrowe oleje np. lniany czy oliwa z oliwek. Z drugiej strony należy unikać alkoholu, kawy, warzyw strączkowych, tłustego mięsa wieprzowego, czekolady, przetworzonego jedzenia, papierosów i ostrych przypraw.

Kontroluj systematycznie stan skóry

Osoba chora powinna być pod stałą opieką lekarza. Szczególnie wówczas, gdy występuje zaostrzenie objawów. Wszelkie niepokojące zmiany skórne warto zawsze konsultować ze specjalistą. Dobrze jest też stosować się do zaleceń lekarzy i regularnie odbywać wizyty kontrolne. Jeżeli zachodzi potrzeba, można wykonać szczegółowe badania krwi, które dadzą nam obraz obecnego stanu zdrowia.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://www.centrumluszczycy.pl/

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register