Będą środki finansowe na budowę mostu w Nowakowie

2,3 mld zł w programie, dofinansowanie do 80 proc. wartości inwestycji – rusza rządowy program „Mosty dla Regionów”. Premier podpisał już uchwałę rządu w tej sprawie; w II połowie sierpnia ruszy nabór wniosków.

„Nabór dla samorządów, które będą chciały skorzystać ze wsparcia, ruszy w drugiej połowie sierpnia. Dokładną datę podamy w najbliższych dniach” – zapowiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Program potrwa do 2025 roku. Na jego realizację Rząd RP przeznaczył około 2,3 miliarda złotych. Przeprawy mogą powstawać w ciągach dróg zarządzanych przez samorządy, czyli na drogach gminnych, powiatowych czy wojewódzkich.

Samorządy, które zdecydują się na budowę mostów, mogą liczyć na wsparcie z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Dofinansowanie wyniesie do 80 procent wartości przedsięwzięcia. Minister Kwieciński wyjaśnia, że program pozwala zarówno na sfinansowanie przygotowania dokumentacji projektowej, jak i samej inwestycji.

„W pierwszym etapie będziemy podpisywali umowy na dofinansowanie dokumentacji, w drugim – umowy na realizację. Zakładamy, że pierwszy etap będzie trwał 2-3 lata, a realizacja – kolejne dwa” – dodał Kwieciński. Podkreślił, że pieniądze na finansowanie dokumentacji są przewidziane w tegorocznym budżecie, więc podpisywanie pierwszych umów jest możliwe już jesienią.

W programie znalazło się 21 priorytetowych, rekomendowanych przez rząd inwestycji, które po analizach wytypowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Ich realizacja zależy od decyzji samorządów.

Na rekomendowanej przez rząd liście takich obiektów znalazł się most w Nowakowie. Poseł Jerzy Wilk wspominał podczas ostatniej konferencji prasowej, że może to być obiekt obrotowy, nie zwodzony.

źródło: samorzad.pap.pl
Fot. Radio Olsztyn

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register