CBA „prześwietla” konkurs dla organizacji pozarządowych w Elblągu

Centralne Biuro Antykorupcyjne zajęło się sprawą przyznania w konkursie na popularyzację sportu 200 tys. zł stowarzyszeniu, które powstało ledwie dwa miesiące wcześniej. Urząd Miejski w Elblągu tłumaczy, że nie było innej organizacji, która zajmuje się promocją narciarstwa – informuje Onet.pl

Chodzi o majowe rozdysponowanie 240 tys. zł. Powołana przez prezydenta miasta komisja, która składała się z przedstawicieli organizacji pozarządowych i pracowników miejskiego Departamentu Edukacji i Sportu zarekomendowała prezydentowi przyznanie pieniędzy wszystkim sześciu stowarzyszeniom, które wzięły udział w konkursie. Tylko jedno z nich dostało tyle, o ile wnioskowało. W dodatku przyznano mu zdecydowaną większość całej kwoty, bo aż 200 tys. zł. Mowa o Elbląskim Stowarzyszeniu Sympatyków Sportów Zimowych.

Stowarzyszenie z małym stażem

Tę organizację zarejestrowano ledwie dwa miesiące przed rozstrzygnięciem konkursu. Czym się wyróżniła?

 – O wysokości dofinansowania decydowała m.in. atrakcyjność oferty, niepowtarzalność działań oraz liczba osób, do których jest skierowana – odpowiada Joanna Urbaniak, rzeczniczka elbląskiego ratusza. – Oferta Elbląskiego Stowarzyszenia Sympatyków Sportów Zimowych zakłada powszechną naukę jazdy na nartach zjazdowych i na snowboardzie, obejmującą zarówno dzieci i młodzież, jak i ludzi dorosłych, wzbogaconą o organizację imprez masowych w tych dyscyplinach.

Jak zaznacza Joanna Urbaniak, Elbląg chce wykorzystać potencjał Góry Chrobrego, gdzie można m.in. zjeżdżać na nartach. Stowarzyszenia Sympatyków Sportów Zimowych jest zaś jedynym w mieście, które prowadzi działalność na rzecz popularyzacji narciarstwa. A na promocji tego sportu szczególnie ma zależeć prezydentowi Witoldowi Wróblewskiemu.

Polityczne związki

Kolejny wątek tej sprawy wiąże się jednak z samą górą, bo na rekreacji na Górze Chrobrego zarabia firma o nazwie „Przedsiębiorstwo Turystyczne Góra Chrobrego”. Jak wynika z ustaleń portalu portel.pl, który jako pierwszy przyjrzał się sprawie, dwójka pracowników tej firmy jest obecnie związana ze Stowarzyszenia Sympatyków Sportów Zimowych.

Co więcej, dziennikarze sprawdzili, że członkiem rady nadzorczej przedsiębiorstwa jest Henryk Słonina, który w latach 1998-2010 był prezydentem Elbląga. Kilka lat temu w wyborach prezydenckich poparł Witolda Wróblewskiego, który prezydentem jest obecnie i był odpowiedzialny za rozstrzygnięcie konkursu w maju. To jeszcze za rządów Słoniny góra po raz pierwszy została oddana do dyspozycji PT Góra Chrobrego.

Elbląski urząd pod lupą śledczych

Te i inne powiązania sprawdza teraz CBA, które dostało anonimowe zgłoszenie na ten temat. Magistrat współpracuje z Biurem i pomaga w wyjaśnieniu tej sprawy.

– Wysłana została odpowiedź do CBA, w której wyjaśnione zostało, jak wyglądała cała procedura oraz sposób finansowania prowadzonych przez miasto innych programów upowszechniania sportu wśród dzieci i młodzieży – tłumaczy Joanna Urbaniak.

źródło: onet.pl

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register