Działkowcy spalają odpady. Straż miejska karze ich mandatami

W środę, 24.04. strażnicy miejscy interweniowali w sprawie spalania odpadów pochodzących z ogrodów działkowych.

Funkcjonariusze patrolując teren miasta zauważyli w oddali duże zadymienie z okolic ulicy Fromborskiej. Natychmiast udali się w jego kierunku, w celu stwierdzenia dokładnego źródła zadymienia. Okazało się, że na terenie jednych z rodzinnych ogrodów działkowych paliły się ogromne ilości odpadów, tj. gałęzie, trawa, liście, meble, worki foliowe i inne pochodzące z ogrodów.

Powiadomiono straż pożarną, która niezwłocznie przybyła na miejsce i ugasiła pożar. Zarząd danego ogrodu działkowego został zobowiązany do uprzątnięcia pozostałości po pożarze i innych dzikich wysypisk śmieci z terenu ogrodu.

W związku z często występującym problemem zaśmiecania i wypalania odpadów w okolicach ogrodów działkowych straż miejska rozważa możliwość umiejscowienia tam fotopułapek.

Przypominamy, że na terenie Gminy Miasto Elbląg ustanowiona jest selektywna zbiórka odpadów, także zielonych, dlatego spalanie ich jest zabronione i zagrożone mandatem karnym w wysokości do 500 zł.

Odpady te należy składować w workach lub pojemnikach, które następnie są odbierane i wywożone do Zakładu Utylizacji Odpadów. Taką samą karą zagrożone jest zanieczyszczanie i zaśmiecanie terenów ogólnodostępnych. Na terenach ogrodów działkowych we własnym zakresie należy ograniczyć ilość wytwarzanych odpadów zielonych poprzez zastosowanie kompostownika.

Straż miejska kontroluje rodzinne ogrody działkowe pod kątem umiejscowienia pojemników na odpady, które według Uchwały Nr VII/78/2015 Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 28 maja 2015 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasto Elbląg powinny znajdować się na ich terenie – 5 litrów na każdą działkę od kwietnia do listopada każdego roku.

Karolina Wiercińska, Straż Miejska w Elblągu

na działkach

na działkach

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register