Elbląskie szpitale w ministerialnej sieci. Będą miały finansowanie z NFZ

NFZ rozpoczął publikację wykazów placówek zakwalifikowanych do tzw. sieci szpitali. W Biuletynie Informacji Publicznej ogłoszono już listę placówek, które znajdą się w sieci w każdym z 16 regionów. Wykazy będą obowiązywały od 1 października tego roku do 30 czerwca 2021 r. Na liście znalazły się również dwa elbląskie szpitale – Szpital Miejski im. Jana Pawła II oraz Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu.

Wykazy szpitali sieciowych są ogłaszane oddzielnie przez każdy z oddziałów NFZ. Przed publikacją list p.o. rzeczniczka NFZ Sylwia Wądrzyk zapewniała, że w sieci znajdą się szpitale „szczególnie istotne dla zapewnienia pacjentom równego dostępu do świadczeń zdrowotnych”.

Ogłoszone we wtorek (27 czerwca) wykazy szpitali sieciowych zostaną jeszcze do 26 września uzupełnione o placówki, które powstaną w wyniku połączenia dwóch lub więcej podmiotów leczniczych.

Zakwalifikowanie szpitala do sieci oznacza, że będzie miał na kilka lat zagwarantowane finansowanie, w ramach umowy z NFZ.

Szpitale, które nie zakwalifikowały się do sieci, będą mogły – tak jak to było dotychczas – przystąpić do konkursów świadczeń. Do konkursów mogą też przystąpić szpitale sieciowe, które będą chciały otrzymać finansowanie, np. na funkcjonowanie dodatkowych oddziałów.

Podstawą finansowania szpitali, które znalazły się w sieci, będzie ryczałt. Jego wysokość wylicza się na podstawie liczby i struktury sprawozdanych w poprzednim okresie świadczeń. W pierwszym kwartale funkcjonowania sieci brane są pod uwagę świadczenia wykonane przez szpital w 2015 roku (ale według ceny obowiązującej w dniu wejścia w życie sieci). Ryczałt jest wyliczony według wzoru określonego w rozporządzeniu, który jest jednakowy dla wszystkich szpitali.

Dodatkowo odrębnie finansowane będą świadczenia szczególnie istotne z punktu widzenia potrzeb pacjentów, np. odbieranie porodów, udzielanie pomocy razie zawałów serca, programy lekowe, endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego czy świadczenia związane z leczeniem onkologicznym.

Pełny wykaz placówek z województwa warmińsko-mazurskiego można znaleźć tu: http://www.nfz.gov.pl/bip/oddzialy-wojewodzkie-nfz/

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register